ARiMR: posiadacze chryzantem bardzo zainteresowani pomocą rządową

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Libudzka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2020,14:35 Aktualizacja: 02-11-2020,14:32
A A A

Producenci i handlowcy, którzy nie sprzedali przed 1 listopada chryzantem dzwonią w poniedziałek od rana do biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie, pytając o rządową pomoc. Zainteresowanie jest bardzo duże - powiedział w poniedziałek PAP zastępca dyrektora oddziału ARiMR Łukasz Bartkowski.

Wicedyrektor Bartkowski podkreślił, że w poniedziałek, jak tylko otwarte zostały biura ARiMR o g. 7.30, dzwonią zainteresowani pomocą i pytają, jakie kryteria należy spełnić, by otrzymać pieniądze za niesprzedane przed 1 listopada chryzantemy.

pomoc dla producentów kwiatów, zakaz wejścia na cmentarz, chryzantemy

Będzie pomoc finansowa dla producentów i sprzedawców chryzantem

W związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową - poinformowała w niedzielę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak poinformowała ARiMR w komunikacie zamieszczonym...
- Odbieramy od rana dużo telefonów, zainteresowanie jest bardzo duże - powiedział.

- Na razie przedstawiono projekt rozporządzenia, który zakłada, że o pomoc może się starać osoba, która posiada co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w pełnej fazie dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży. Starający się o pomoc musi być też mikro-, małym albo średnim przedsiębiorcą - wskazał.

Podkreślił, że pomoc będzie oferowana podmiotowi, któremu zagraża utrata płynności finansowej. Posiadacz chryzantem musi posiadać numer ewidencji producentów, podobnie jak w przypadku rolników pobierających dopłaty.

Jak wyjaśnił, wnioski o pomoc będą dostępne w biurach powiatowych ARiMR, których na Warmii i Mazurach jest 19. Podkreślił, że w myśl projektu rozporządzenia, posiadacz wskazuje miejsce przechowywania chryzantem w danym powiecie.

Do 16 listopada mogą się do niego zgłaszać instytucje samorządowe lub inne podmioty po odbiór chryzantem (bezpłatnie), a po 16 listopada producent lub handlowiec musi dostarczyć kwiaty do utylizacji i wówczas stosowne dokumenty dostarczyć do biura powiatowego ARiMR, starając się o pomoc finansową. Pracownicy Agencji będą szacować wysokość pomocy za niesprzedane chryzantemy.

branża kwiaciarska, rośliny ozdobne, epidemia koronawirusa,  Marian Sikora

Katastrofa na rynku kwiatów

Producenci kwiatów ponoszą ogromne straty, gdyż nie mogą ich sprzedać. Dodatkowo kwiaty szybko się psują, co zmusza producentów do ponoszenia kosztów związanych z ich utylizacją - informuje Federacja Branżowych Związków...
W skali kraju pomoc rządowa dla producentów i handlowców ma wynieść 180 mln zł. Stawka do jednej sztuki ma wynieść nie więcej niż 11 złotych - powiedział wicedyrektor Bartkowski.

W niedzielę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że w związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową. Jak napisano w komunikacie, "pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada poniosły straty".

Na podstawie projektowanych przepisów ARiMR będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement