100 milionów na rozwój rolnictwa 4.0. Rusza konkurs Szybka Ścieżka "Agrotech"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2020,13:10 Aktualizacja: 11-08-2020,13:14
A A A

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, przeznaczy 100 mln zł z Funduszy Europejskich na wsparcie nowych technologii w sektorze rolnym.

Celem inicjatywy jest podniesienie konkurencyjności polskich firm pracujących nad projektami z zakresu robotyzacji i automatyzacji, cyfryzacji czy produkcji rolno-spożywczej przyjaznej środowisku.

GPW Ventures, kowr, innowacje w rolnictwie, Piotr Gębala, wojciech kędzia

Ryzyko się opłaci? Powstanie spółka wspierająca innowacje w rolnictwie

- Za kilka dni zostanie podpisany list intencyjny o współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcie Rolnictwa ze spółką Giełdy Papierów Wartościowych GPW Ventures - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Chodzi o...

Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się 10 września i potrwa do 6 listopada.

Polska jest jednym z czołowych dostawców żywności w Unii Europejskiej. O konkurencyjności naszego rolnictwa w najbliższych latach decydować będzie jednak jego poziom technologiczny. Zwłaszcza, że upowszechnienie innowacji w sektorze rolno-spożywczym ma mieć pozytywny wpływ na ochronę klimatu i zdrowie obywateli.

- Mamy doskonałe uczelnie rolnicze oraz silne ośrodki badawcze, działające w takich obszarach nauki jak weterynaria, żywność czy ochrona środowiska. To szczególnie istotne, aby wyniki ich prac znalazły praktyczne zastosowanie. Poprzez nową inicjatywę NCBR chcemy wzmocnić transfer wiedzy z nauki do branży rolno-spożywczej - mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

O wsparcie w ramach konkursu Szybka Ścieżka "Agrotech" mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych.

branża rolno-spożywcza, innowacje w rolnictwie, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Branża rolno-spożywcza dostanie środki na innowacje

- Przeznaczamy 40 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na innowacje m.in. branżę rolno-spożywczą i biochemiczną - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Drugie tyle zainwestuje...

- Fundusze Europejskie wspierają innowacje we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w sektorze rolno-spożywczym. Dzięki temu Polska może umacniać swoją wysoką pozycję w produkcji zdrowej i cenionej na świecie żywności oraz eksportować wysokie technologie służące do jej wytwarzania. Te technologie mogą się przyczynić do modernizacji rolnictwa w wielu krajach - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Podobnie jak w dotychczasowych inicjatywach NCBR warunkiem koniecznym do otrzymania grantu jest innowacyjność proponowanego rozwiązania minimum na poziomie krajowym, a także konieczność jego wdrożenia na rynek. Dodatkowo projekt musi być realizowany w regionie słabiej rozwiniętym, czyli poza województwem mazowieckim.

- Określenie "made in Poland" w przypadku produktów spożywczych nabiera dziś nowego wymiaru. Wybieramy je, kierując się nie tylko odpowiedzialnością za losy całej gospodarki w trudnym okresie epidemii, ale też ze względu na ich doskonałą jakość. Wyzwaniem, przed którym stoją dziś przedsiębiorcy z branży rolniczej jest cyfrowa rewolucja w stronę rolnictwa 4.0 - mówi Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

śmielin, powiat nakielski, Centrum Badawczo-Rozwojowe, innowacje dla rolnictwa, Marek Różniak

Tylko dzięki innowacjom w rolnictwie będziemy mogli się wyżywić

Do 2050 roku trzeba będzie wyprodukować co najmniej 50 proc. więcej żywności niż obecnie, aby wyżywić 10 miliardów ludzi. Potrzebne są innowacje, które nie tylko pomogą osiągnąć wymaganą produkcję, lecz umożliwią wytwarzanie żywności...
Słowa szefowej resortu potwierdza też diagnoza dokonana przez NCBR na podstawie programów realizowanych przez Centrum w ramach obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej.

- W latach 2016-2019 NCBR wspierało rozwój nauk rolniczych i transfer wyników prac naukowców głównie w takich obszarach jak produkcja i przetwórstwo żywności, weterynaria i hodowla zwierząt czy produkcja pasz i nawozów. Znacznie mniej projektów dotyczyło digitalizacji rolnictwa, zaawansowanej automatyki i robotyki czy rozwiązań smart fields. Szybka Ścieżka "Agrotech" ma stymulować projekty B+R właśnie w takich, nowatorskich, obszarach - tłumaczy dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Agenda badawcza nowego konkursu NCBR określa 6 głównych obszarów tematycznych, w które wpisywać mają się finansowane projekty. Są to:

  • automatyzacja i robotyzacja w rolnictwie
  • mechanizacja w rolnictwie
  • aplikacje i zaawansowane usługi cyfrowe dla optymalizacji, predykcji i symulacji procesów, oraz efektywna digitalizacja produkcji, przetwarzania i zarządzania w rolnictwie
  • rolnictwo precyzyjne (smart fields)
  • zrównoważone rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, innowacyjna żywność, biotechnologia rolnicza
  • bioenergia i biomateriały

Wsparcie otrzymać można na prowadzenie badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych. Obligatoryjnym elementem projektu są jedynie eksperymentalne prace rozwojowe.

Dla pojedynczego MŚP minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 1 mln zł, w przypadku dużych firm lub konsorcjów 2 mln zł, ale nie może przekroczyć 50 mln euro. Dofinansowanie może wynieść aż do 80 proc. kosztów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej