Zamiast węgla, stawiają na gaz ziemny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2019,13:10 Aktualizacja: 13-06-2019,14:51
A A A

Energia elektryczna i cieplna będą produkowane w Elektrociepłowni Trzebinia, należącej do spółki Orlen Południe, z czystego gazu ziemnego, który częściowo zastąpi węgiel.

To efekt wartej blisko 80 mln zł inwestycji. Dzięki redukcji emisji związków ze spalin do atmosfery, korzystnie wpłynie ona na środowisko naturalne.

oze, energia z wiatru, Orlen, energetyka wiatrowa

Orlen chce zawładnąć Bałtykiem. Duże inwestycje w energetykę wiatrową

Należąca do Grupy Orlen spółka Baltic Power bada warunki środowiskowe i wietrzność na obszarze posiadanej koncesji na Morzu Bałtyckim. W tym celu w centralnej części koncesji,  zlokalizowanej na wysokości latarni morskiej w Stilo, około...
Realizacja inwestycji w nowe źródło ciepła umożliwi wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji już nie tylko z węgla, ale też z przyjaznego środowisku gazu ziemnego. W ten sposób ograniczona zostanie aż o ok. 30 proc. emisja dwutlenku siarki,  dwutlenku azotu o kolejne 45 proc., natomiast pyłu o blisko 90 proc.

- Konsekwentnie inwestujemy w nowoczesne technologie i wdrażamy ekologiczne rozwiązania, by minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Projekt modernizacji elektrociepłowni w Trzebini wpisuje się w strategiczne założenia Grupy Orlen w zakresie rozwoju niskoemisyjnej energetyki - mówi Jarosław Wróbel, prezes zarządu Orlen Południe.

W ramach inwestycji zbudowane zostały m.in. kotłownia gazowa, stacja uzdatniania wody, stacja przygotowania gazu, a także rurociągi gazu wysokiego i niskiego ciśnienia. Generalnym wykonawcą była spółka z grupy Olen Projekt.

orlen, kowr,daniel obajtek, jan krzysztof ardanowski, forum rolnicze, współpraca

Grupa Orlen i KOWR w projekcie "Razem napędzamy polskie rolnictwo"

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce (Podkarpackie), spółki z Grupy Orlen zainaugurowały współpracę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Patronat nad projektem "Razem napędzamy polskie rolnictwo"...
Dzięki modernizacji elektrociepłowni, której całkowita moc wynosi teraz 61 MW, spółka Orlen Południe dysponuje wielopaliwowym źródłem wytwarzania energii. Pozwoli to optymalizować koszty produkcji związane ze zmianami cen paliw.

Energia wytwarzana w elektrociepłowni dostarczana będzie do wszystkich instalacji produkcyjnych zlokalizowanych w zakładzie Trzebinia, a także - poprzez wewnętrzną sieć c.o. - do firm znajdujących się na terenie zakładu oraz jedynego w mieście dystrybutora ciepła i odbiorców prywatnych.

Budowa nowego źródła ciepła to już kolejna przyjazna środowisku inwestycja Orlen Południe. W maju podpisana została umowa na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce i drugiej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jest to krok w kierunku przekształcenia zakładu w nowoczesną biorafinerię.

Natomiast w jedlickiej rafinerii trwają analizy dotyczące budowy instalacji do produkcji bioetanolu II generacji.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu