Nowy blok węglowy w Puławach. Wielka inwestycja Grupy Azoty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2018,16:45 Aktualizacja: 31-01-2018,17:09
A A A

Grupa Azoty ogłosiła postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku energetycznego opartego o paliwo węglowe w Puławach. Tym samym oficjalnie zainaugurowano największą inwestycję energetyczną azotowego giganta.

Nowy blok węglowy o mocy 100 MW powstanie na terenie należącej do Grupy Azoty Puławy zakładowej elektrowni, a jego szacowana wartość to ok. 890 mln zł.

Regularna eksploatacja bloku ma się rozpocząć do końca 2021 roku.

azoty puławy, grupa azoty, puławy, Jacek Janiszek, produkcja nawozów

Azoty Puławy zainwestują miliard złotych w produkcję nawozów

Grupa Azoty Puławy do 2021 roku przeznaczy ponad 1,1 mld zł na inwestycje w segmencie nawozów. Dzięki rozbudowie i modernizacji instalacji kwasu azotowego oraz budowie nowej linii produkcyjnej zwiększy się oferta dla rolników. -...
- Realizowana w Grupie Azoty Puławy inwestycja jest elementem szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego, na który do 2020 r. przeznaczone zostanie ok. 7 mld zł. Jestem przekonany, że determinacja, z jaką prowadzone są kolejne inwestycje, jak ta w Puławach, i zaangażowanie po stronie spółek przyczyni się do usprawnienia działalności operacyjnej i wzmocnienia pozycji całej Grupy Azoty na bardzo konkurencyjnym rynku europejskim - mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
 
- Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do realnych potrzeb Grupy Azoty Puławy w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego oraz zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci - zaznacza Jacek Janiszek, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy. - Odpowiada potrzebom rozwojowym naszej spółki na kolejne lata. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji, ale też determinujące rozwój spółek z Grupy Kapitałowej m.in. poprzez zapewnienie im ciągłości dostaw surowców energetycznych - dodaje.
 
Nowy blok węglowy powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni i będzie z nią ściśle zintegrowany. Będzie to blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi.

Grupa Azoty, RSM, nawóz, Czechy, rolnictwo, rolnicy, Puławy, Agro CS Kędzierzyn

Puławy i Kędzierzyn kluczowymi dostawcami RSM dla czeskich rolników

Grupy Azoty Puławy i Grupa Azoty Kędzierzyn podpisały kontrakt z firmą Agro CS na dostawy i dystrybucję RSM - płynnego nawozu na rynek Republiki Czeskiej. Podpisana umowa opiewa na szacowaną wartość 80 mln zł - tym samym Puławy i Kędzierzyn będą...
Kondensator zostanie zaprojektowany na 50 proc. kondensacji ze względu na stały odbiór par technologicznych przez odbiorców zewnętrznych. Ponadto kocioł będzie posiadał zintegrowaną instalację SCR dla redukcji tlenków azotu.

Założono też zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną lub mokrą magnezową. Co ważne - inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT.
 
Nowy blok węglowy w Puławach będzie największą inwestycją energetyczną w historii puławskiej spółki oraz największą w województwie lubelskim. Jej wartość opiewa na około 890mln zł, a planowana struktura finansowania to: 30 proc. - środki własne, 70 proc. - finansowanie dłużne.
 

grupa azoty, marek g., Centralne Biuro Antykorupcyjne, rada nadzorcza grupy azoty

Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty zatrzymany przez CBA

Sześć osób usłyszało zarzuty korupcyjne i zostało aresztowanych w sprawie dostaw dla Grupy Azoty - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wśród aresztowanych jest Marek G., szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty. Piotr Kaczorek z...
Blok węglowy będzie zasilany z istniejącej gospodarki węglowej.

Realizacja inwestycji bez wątpienia doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem Bogdanka. Niskie koszty transportu ze względu na odległość między Puławami a Łęczną (ok. 80 km), wystarczająco duże zasoby i rezerwy mocy wydobywczych kopani sprawiają, że Bogdankę można uznać za oczywistego partnera Puław w realizacji inwestycji energetycznych.
 
Zgodnie z harmonogramem, postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku węglowego powinno zakończyć się w czwartym kwartale br.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja rozpocznie się do końca 2021 roku.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej