Rolnicy dostają negatywne pisma w sprawie wniosków o wsparcie. Izba apeluje o upublicznienie listy rankingowej
Wielkopolska Izba Rolnicza bije na alarm, bo rolnicy starający się o wsparcie na inwestycje w zakresie budynków czy maszyn, otrzymują negatywne odpowiedzi odnośnie rozpatrywania ich wniosków.
Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) poinformowała 21 maja w swoim serwisie internetowym, że za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych zwróciła się do prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie oceny wniosków o wsparcie w ramach interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 2027 (PS WPR).

Izby wzywają ws. drapieżników: "zrównoważone zarządzanie wilkiem kluczowe dla rolnictwa"
Wnioski rolników pozostają bez rozpatrzenia
„Wielu rolników, którzy składali wnioski w tym programie, otrzymuje informacje, że nie są one rozpatrywane, ponieważ mieszczą się poza limitem budżetu przeznaczonego na jego finansowanie. Zdaniem WIR, taka procedura jest nieprzejrzysta. Rolnik, który składał wniosek, powinien wiedzieć ile otrzymał punktów oraz na którym miejscu listy rankingowej się znajduje. Przypominamy, że w poprzednich działaniach, finansowanych jeszcze w ramach poprzedniego PROW, takie listy rankingowe były publikowane. W piśmie do prezesa ARiMR apelowaliśmy o upublicznienie listy rankingowej w obecnie realizowanym działaniu” – wskazuje Izba.
Konieczne inwestycje w precyzyjne maszyny
Dodatkowo wnosi ona o rozważenie możliwości przesunięcia środków finansowych w ramach PS WPR na rzecz zwiększenia budżetu przeznaczonego na wsparcie rolników w ramach interwencji I.10.4.
„Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia obciążania rolnika dodatkowymi wymogami związanymi z ochroną środowiska i klimatu. Tylko inwestycje w precyzyjne maszyny i urządzenia mogą ten proces rolnikowi ułatwić. Świadczy o tym bardzo duża liczba złożonych wniosków, które przy obecnym budżecie tylko w niewielkim stopniu będą mogły być sfinansowane” – argumentuje WIR.
Zbędna biurokracja przy zbiornikach na wodę
Ponadto jej wniosek dotyczy również uregulowania kwestii prawnych związanych ze wsparciem dla rolników nabywających naziemne zbiorniki na deszczówkę.
„Takie zbiorniki do określonej pojemności, niezwiązane na trwale z gruntem, powinny być dofinansowywane bez konieczności pozyskiwania przez rolnika pozwolenia na budowę czy zgłoszenia budowy. Niestety, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa żąda takich dokumentów, co zdaniem WIR jest kolejną zbędną barierą biurokratyczną” – przekonuje wielkopolski samorząd rolniczy.

200 tys. zł premii dla młodych rolników - wnioski od 2 czerwca
Wsparcie dla rolników na maszyny i budowle
Przypomnimy, że wsparcie dla rolników w ramach I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu dotyczy:
1) budowy nowych:
a) zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych,
b) płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych;
2) przebudowy lub zakupu zbiorników, lub przebudowy płyt, o których mowa w pkt. 1;
3) budowy lub przebudowy innych budowli wykorzystywanych do produkcji rolniczej;
4) zakupu maszyn lub urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej;
5) budowy, zakupu lub instalacji elementów infrastruktury technicznej lub wyposażenia wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś