Mleczarnię Bielmlek czeka upadłość?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-02-2021,14:00 Aktualizacja: 15-02-2021,12:21
A A A
Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek podpisała umowę z zakładem mleczarskim Laktopol i miała wznowić skup mleka i produkcję. Jednak sąd umorzył proces restrukturyzacji i wszystko legło w gruzach.
 
Laktopol miał w ramach dzierżawy uruchomić produkcję w bielskiej mleczarni i proszkowni. Jednak plany te legły w gruzach, po tym jak sąd umorzył proces restrukturyzacji i odrzucił zażalenie na tę decyzję. 
 
Wyrok sądu jest prawomocny. Obecnie jest rozpatrywany wniosek o upadłość SM Bielmlek, złożony przez jednego z głównych wierzycieli, czyli Bank Ochrony Środowiska. Zarządzanie Spółdzielnią w całości przejął zarząd i prezes Tadeusz Romańczuk. 
 
Laktopol, mleczarnia Bielmlek, skup mleka, produkcja przetworów mleczarskich

Bielmlek wznowi skup mleka i produkcję?

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek podpisała umowę z zakładem mleczarskim Laktopol. Oznacza to, że zakład w Bielsku wznowi skup mleka i produkcję.   - Podpisaliśmy właśnie umowę dzierżawy majątku spółdzielni przez Laktopol. Musi ją...
Po umorzeniu procesu restrukturyzacji, prawdopodobnie w kolejnych dniach zostanie ogłoszona upadłość. Proces ten może przeprowadzić albo zarząd, albo ktoś z zewnątrz. Nie może to być jednak zarządca sądowy, który wcześniej przeprowadzał proces restrukturyzacji.
 
Jak informuje portal bielsk.eu mleczarnię czeka najprawdopodobniej sprzedaż majątku lub całego podmiotu gospodarczego.
 
W optymistycznej wersji po ogłoszeniu upadłości syndyk masy upadłościowej Bielmelku podpisze umowę dzierżawy z Laktopolem, a następnie sprzeda mu cały zakład. Jednak kwestią do negocjacji pozostaje cena i uregulowania prawne.
 
Podczas ratowania mleczarni sąd powołał zarządcę sądowego, który początkowo chciała wznowić produkcję, zacząć zarabiać i z wypracowywanego zysku spłacać długi. 
 
Wierzyciele nie poparli tego działania. Zgodzili się oni na to, aby sprzedać majątek spółdzielni. Bielmlek miał być pozbawiony majątku i siedziby, ale zostać odrębnym podmiotem. 
 
alternatywa mleka krowiego, napoje mlekopodobne, sojowe, ryżowe, kokosowe,

Produkty mlekopodobne zwiększają swój udział w rynku

Rynek produktów alternatywach dla mleka krowiego w Polsce zwiększa się. Napoje tego typu są wybierane przez osoby cierpią na nietolerancję laktozy, ale też coraz częściej przez osoby, które nie mają przeciwwskazań do spożycia...
Do negocjacji przystąpiła OSM Piątnica, która jednak w ostatnim momencie się wycofała. Bielmlekowi zaczęło brakować pieniędzy na funkcjonowanie, a groźba odcięcia prądu stała się realna.
 
To miałoby katastrofalne skutki zarówno dla zakładu jak i dla miasta. Bez prądu stanęłaby oczyszczalnia, a nieczystości mogłyby dostać się do rzeki. 
 
Ponadto okoliczne firmy i bloki korzystały z wodociągów i kanalizacji Bielmleku. Po ich odcięciu nie miałyby nawet bieżącej wody. Wówczas zarządca złożyła wniosek o umorzenie procesu restrukturyzacji.
 
W momencie, kiedy pojawiła się szansa na przejecie majątku Bielmleku przez Laktopol, decyzja sądu o umorzeniu restrukturyzacji została zaskarżona przez wierzycieli.
 
Zarządca podpisał umowę najpierw na dzierżawę majątku Bielmleku, a z czasem jego sprzedaż. Udało się także uzyskać zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie bielskiej mleczarni. 
 
Wszystko zmierzało w dobrym kierunku. Jednak sąd podjął decyzję o odrzuceniu odwołań wierzycieli i umorzył proces restrukturyzacji. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj