Prezydent zapewnia rolników. To będzie uczciwa umowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2019,9:55 Aktualizacja: 15-01-2019,10:02
A A A

Prezydent USA Donald Trump starał się przekonać farmerów do swej polityki odnośnie do międzynarodowych umów handlowych, występując na dorocznej konwencji biura Federacji Amerykańskiego Rolnictwa.

Zapewnił, że nowa umowa handlowa z Chinami będzie uczciwa. W serii tweetów zapewnił dodatkowo, że "walczy o to w imieniu Amerykanów". "Wypełniam to, co przysiągłem zrobić i dla dokonania czego, zostałem wybrany przez obywateli naszego Wielkiego Kraju! Tak, jak mówiłem: walczę za WAS!"

rozmowy o handlu usa-ue, cła na płody rolne, Cecilia Malmström, Robert Lighthizer, soja

Zniesienie ceł w rolnictwie dzieli strony. Trudne rozmowy o handlu

Stany Zjednoczone nie ustąpią Unii Europejskiej, by w planowanych rozmowach o handlu wykluczyć rolnictwo. - Powiedzieliśmy bardzo jasno, że rolnictwo nie zostanie objęte rozmowami - mówi z kolei Cecilia Malmström, komisarz UE ds....

Amerykańscy farmerzy stanowią jedną z najwierniejszych grup wśród wyborców Donalda Trumpa - pisze w komentarzu agencja Reutera.

Przypomina zarazem, że 3,2-milionowa rzesza rolników USA poniosła znaczne straty w związku z wojną celną między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Konflikt spowodował m.in. spadek dochodów farmerów uprawiających soję, a także firm zajmujących się magazynowaniem tego produktu, dostarczeniem go do portów i dostawą drogą morską do Chin: a więc pracowników kolei i firm spedycyjnych, kierowców ciężarówek, dokerów czy marynarzy floty handlowej.

Stało się tak ponieważ Chiny w reakcji na taryfy celne wprowadzone przez Trumpa - latem i we wrześniu ub.r. - na produkty chińskie o wartości w sumie 250 mld. USD odpowiedziały wprowadzeniem 25-procentowych taryf celnych na produkty amerykańskiego eksportu.

wołowina, mięso, USA, Phil Hogan, import wołowiny z USA, mięso, bydło

UE za rozpoczęciem negocjacji z USA ws. importu wołowiny bez hormonów

Unia Europejska opowiedziała się w piątek za rozpoczęciem przez Komisję Europejską negocjacji z USA, które miałyby rozstrzygnąć długoletni spór dotyczący importu amerykańskiej wołowiny bez hormonów do Europy. Konflikt o...

Chińskie retorsje objęły przede wszystkim produkty pochodzące ze stanów, w których mieszkają wyborcy Partii Republikańskiej. Jednym z tych produktów jest właśnie soja - kluczowy produkt amerykańskiego eksportu do Chin.

W rezultacie chińskiego odwetu, który spowodował drastyczny (o 97 proc. w porównaniu do ub.r.) spadek eksportu do Chin, ceny surowca utrzymują się na niskim poziomie - obecnie buszel (27,2 kg) kosztuje 9 dolarów, czyli o 2 mniej niż jesienią 2017 r.

Biały Dom, chcąc zrekompensować straty farmerom uprawiającym soję, utworzył fundusz o wartości 12 mld USD, m.in. na odszkodowania. Nie przewiduje jednak odszkodowań dla farmerów uprawiających zboże i kukurydzę czy ogrodników uprawiających czereśnie i migdały, których ceny spadły z powodu chińskich sankcji i rekordowych zbiorów.

Farmerzy - mimo odszkodowań i zwiększonego sztucznie przez administrację Trumpa zapotrzebowania na etanol produkowany z biomasy - obawiają się, że jeśli wojna handlowa szybko się nie skończy, soja sprowadzana z Brazylii na stałe zastąpi na rynku chińskim sprowadzaną z USA.

negocjacje handlowe usa-ue, donald trump, Jean-Claude Juncker, import soi z usa

Import soi z USA lawinowo rośnie. Juncker dogadał się z Trumpem

UE zwiększyła w ciągu ostatniego roku import nasion soi z USA o 283 proc. i ten trend powinien być kontynuowany - informuje KE. To nawiązanie do umowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera i prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie handlu. Soja jest...

Wystąpienie Trumpa na konwencji nie przyniosło zapowiedzi szybkiego zakończenia konfliktu handlowego z Chinami - czego najwyraźniej oczekiwali przedstawiciele sektora rolniczego.

Prezydent Trump zapewnił natomiast, że Biały Dom "usilnie, bardzo usilnie pracuje nad znalezieniem porozumienia", ale nie wskazał żadnych ram czasowych, jeśli chodzi o plany podpisania nowej umowy handlowej z ChRL.

Obiecał jedynie, że cały szereg nowych umów handlowych, których renegocjację on sam zainicjował, "pozwoli na to, by amerykańscy farmerzy, właściciele gospodarstw hodowlanych i - na dobrą sprawę - cała Ameryka, mieli w nich absolutne pierwszeństwo".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu