Zniesienie ceł w rolnictwie dzieli strony. Trudne rozmowy o handlu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2019,10:50 Aktualizacja: 14-01-2019,11:01
A A A

Stany Zjednoczone nie ustąpią Unii Europejskiej, by w planowanych rozmowach o handlu wykluczyć rolnictwo. - Powiedzieliśmy bardzo jasno, że rolnictwo nie zostanie objęte rozmowami - mówi z kolei Cecilia Malmström, komisarz UE ds. handlu.

Opublikowane w Waszyngtonie cele negocjacyjne, wymagane przez Kongres zgodnie z ustawą o szybkiej ścieżce rozmów zakładają zmniejszenie albo zniesienie unijnych stawek celnych na amerykańskie płody rolne i likwidację barier pozataryfowych, także na produkty osiągane poprzez biotechnologię.

negocjacje handlowe usa-ue, donald trump, Jean-Claude Juncker, import soi z usa

Import soi z USA lawinowo rośnie. Juncker dogadał się z Trumpem

UE zwiększyła w ciągu ostatniego roku import nasion soi z USA o 283 proc. i ten trend powinien być kontynuowany - informuje KE. To nawiązanie do umowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera i prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie handlu. Soja jest...

Kwestie dotyczące rolnictwa były najbardziej spornymi punktami w dotychczasowych negocjacjach dużego porozumienia handlowego USA-UE, Partnerstwa w handlu i inwestycjach przez Atlantyk TTIP. Odłożono je na półkę przed wyborem Donalda Trumpa na prezydenta pod koniec 2016 r. - przypomina "Rzeczpospolita".

Cecilia Malmström, komisarz UE ds. handlu powiedziała w Waszyngtonie przedstawicielowi ds. handlu Robertowi Lighthizerowi, że Unia nie może negocjować rolnictwa w nowych bardziej ograniczonych negocjacjach, jakie zaczną się w tym roku.

- Powiedzieliśmy bardzo jasno, że rolnictwo nie zostanie objęte rozmowami - oświadczyła po spotkaniu i dodała, że obie strony nie ustaliły jeszcze zakresu rozmów.

Prezydent Trump i Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE uzgodnili na spotkaniu w lipcu ub.r. w Waszyngtonie wznowienie rozmów o obniżeniu ceł na wyroby przemysłowe, w tym samochody i omówienie sposobów kupowania przez Europę więcej amerykańskiej soi.

Amerykańska decyzja o naleganiu na pełne negocjacje dotyczące płodów rolnych zapadła po grudniowych przesłuchaniach w Kongresie przedstawicieli firm rolniczych, produkcji żywności i napojów, którzy chcieli objęcia ich wyrobów.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj