Odwet za cło na elektryki? Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe ws. importu wieprzowiny z UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Pawliszak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2024,14:05 Aktualizacja: 17-06-2024,14:10
A A A

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona" działaniami Pekinu.

Dochodzenie wszczęto w odpowiedzi na wniosek "oficjalnie złożony przez chińskie stowarzyszenie hodowców zwierząt gospodarskich w imieniu krajowego przemysłu wieprzowego" - podało chińskie ministerstwo.

Rzecznik KE powiedział w poniedziałek, że Wspólnota nie jest zaniepokojona decyzją Pekinu, a także że UE będzie stosownie interweniować, aby zapewnić zgodność chińskiego dochodzenia z zasadami Światowej Organizacji Handlu.

Minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas wyraził "nadzieję na porozumienie i negocjacje w celu uniknięcia nałożenia (dodatkowych) ceł" na europejską wieprzowinę.

ASF, wirus ASF, ASF w Polsce, Polska, Chiny, wieprzowina, eksport do Chin, import chiński, ceny, tuczniki

Czy polska wieprzowina ma szanse ponownie trafić do Chin?

Krajowa Rada Wieprzowiny wysłała pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Apeluje w nim o podjęcie działań na rzecz promocji polskiej wieprzowiny w Chinach i wznowienia jej eksportu do tego państwa. "Zwracamy się z uprzejmą prośbą o podjęcie...

W ocenie agencji Reutera najnowsze kroki podjęte przez władze w Pekinie wydają się wymierzone głównie w Hiszpanię, Holandię, Francję i Danię w odpowiedzi na ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez KE dodatkowe cła w wysokości od 17,4 do 38,1 proc. na pojazdy elektryczne z Chin. Cła te nałożono po dochodzeniu antysubsydyjnym, wszczętym przez KE we wrześniu 2023 r.

Pekin natychmiast potępił "czysto protekcjonistyczne zachowanie" UE w oświadczeniu wydanym przez ministerstwo handlu. Chiny zapowiedziały wówczas, że podejmą "wszelkie środki, aby stanowczo bronić swoich uzasadnionych praw".

W styczniu Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe w sprawie europejskiej brandy, w tym francuskiego koniaku. Było to postrzegane jako działanie wymierzone we Francję, która naciskała na wszczęcie przez KE postępowania w sprawie chińskich elektryków.

Poleć
Udostępnij