Czy polska wieprzowina ma szanse ponownie trafić do Chin?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-06-2024,14:05 Aktualizacja: 07-06-2024,13:47
A A A

Krajowa Rada Wieprzowiny wysłała pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Apeluje w nim o podjęcie działań na rzecz promocji polskiej wieprzowiny w Chinach i wznowienia jej eksportu do tego państwa.

"Zwracamy się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań na rzecz promocji eksportu polskiej wieprzowiny do Chin oraz uznania przez Chiny, podobnie jak w przypadku Francji, regionalizacji produkcji wieprzowiny pod kątem afrykańskiego pomoru świń (ASF)" czytamy w piśmie.

Hodowcy świń i przetwórcy wieprzowiny podkreślają, że jest ona jednym ze strategicznych sektorów polskiego rolnictwa, którego rozwój ma istotne znaczenie dla naszej gospodarki.

ASF, wirus ASF, ASF w Niemczech, Niemcy, Chiny, wieprzowina, eksport do Chin, import chiński, ceny, tuczniki

ASF. Czy Chiny otworzą się na niemiecką wieprzowinę?

Niemcy rozmawiają z Chinami na temat powrotu tamtejszej wieprzowiny na największy światowy rynek. – Czy takie rozmowy mają szanse powodzenia? Moim zdaniem bardzo możliwe, ponieważ Chiny w ciągu roku obniżyły swoje pogłowie o 22 miliony sztuk...

Eksport produktów wieprzowych z Polski do Chin w 2013 r. generował 67 mln euro przychodu.

Obecnie, ze względu na ograniczenia związane z ASF, polscy producenci wieprzowiny borykają się z trudnościami w dostępie do rynków zagranicznych, w tym również chińskiego, który jest jednym z największych na świecie odbiorców tego rodzaju produktów.

"Uznanie przez Chiny regionalizacji produkcji wieprzowiny, która umożliwi eksport produktów z obszarów wolnych od ASF, byłoby krokiem milowym w odbudowie i rozwoju polskiego sektora wieprzowiny" czytamy w piśmie KRW do Prezydenta RP.

Eksport polskiej wieprzowiny do Chin, zdaniem KRW, pozwoliłby na skuteczniejsze zarządzanie nadwyżkami produkcji zbóż, ale także przyczyniłby się do stabilizacji cen na rynku krajowym oraz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Pismo Krajowej Rady Wieprzowiny skierowane do Prezydenta RP Andrzeja Dudy znajdziesz TUTAJ.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA