Kury wracają do ptasiego raju. A konsumenci wspierają ekologów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2018,13:10 Aktualizacja: 22-11-2018,13:31
A A A

Na amerykańskim rynku jajek widać już nowy trend: po fali głośnej krytyki w związku z chowem klatkowym i ukłonem w kierunku wolnego wybiegu przyszedł czas na "chów pastwiskowy", czyli ekologiczny.

"W porównaniu z życiem w klatce dla kur jest to powrót do ptasiego raju" - napisał Bloomberg, na który powołuje się "Puls Biznesu". To efekt coraz głośniejszych apeli o prawa zwierząt.

jaja, produkcja jaj, ukraina, łotwa, ovostar union, Katarzyna Gawrońska,

Producenci jaj boją się ukraińskiej konkurencji

Polscy producenci jaj obawiają się łotewskich inwestycji firmy Ovostar Union. Branża uważa, że systematyczne zwiększanie ukraińskiej obecności na Łotwie doprowadzi do istotnego spadku konkurencyjności naszych jaj na rynku UE. - Już od pewnego czasu...

A konsumenci wydają się popierać ekologów. Sprzedaż jaj z chowu pastwiskowego wzrosła w br. w USA o 32 proc., z wolnego wybiegu o 3,9 proc., a najtańszy produkt, czyli jaja z chowu klatkowego "poszły" jedynie w 0,3 proc. - wynika z danych Vital Farms.

Nie tak dawno temu społeczne poparcie dla praw zwierząt doprowadziło do tego, że hodowcy otworzyli klatki o powierzchni 170 cm. kw. i wypuścili kury na wybiegi, najczęściej zadaszone. Ptaki mogły rozprostować skrzydła, ale słońca nadal nie oglądały.

- Te ptaki codziennie przebywają w nawozie własnej produkcji, w pomieszczeniach, do których człowiek nawet by nie wszedł, żeby oszczędzić sobie widoku. Tak wygląda chów pozaklatkowy - mówi Matt O’ayer z firmy Vital Farms, sprzedającej jaja z chowu pastwiskowego.
 

źródło: "Puls Biznesu"


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj