Będą walczyć z zanieczyszczeniem terenów wiejskich. Plan już przyjęty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2018,15:05 Aktualizacja: 10-12-2018,15:23
A A A

Ministerstwo środowiska Chin przyjęło nowy plan walki z zanieczyszczeniem terenów wiejskich. Program przewiduje oczyszczenie gruntów rolnych i wody pitnej, ograniczenie użycia pestycydów i nawozów oraz poprawę zarządzania odpadami.

"Skuteczna walka z zanieczyszczeniem terenów wiejskich nie tylko jest jednym z siedmiu frontów zmagań z zanieczyszczeniem środowiska, ale również istotnym elementem strategii rewitalizacji wsi, prowadzonej przez chińskie władze" - podano w komunikacie.  

asf, świnie, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

Chiny: po raz pierwszy wykryto ASF w paszy dla zwierząt

Duży chiński producent paszy dla zwierząt, grupa Tangrenshen, poinformowała, że pasza z jednego z jej zakładów była zarażona afrykańskim pomorem świń (ASF). Jest to pierwszy taki przypadek w Chinach, gdzie wykryto już ok. 50 ognisk tej...

Chiny od pięciu lat prowadzą "wojnę z zanieczyszczeniem", a dzierżący niemal absolutną władzę prezydent Xi Jinping uczynił "budowę cywilizacji ekologicznej" jednym z kluczowych elementów swojej polityki.

Wysiłki rządu skupiają się jednak przede wszystkim na poprawie jakości powietrza na uprzemysłowionym wschodnim wybrzeżu kraju (szczególnie w okolicach Pekinu), które często spowija gęsty, szkodliwy dla zdrowia smog.

Tymczasem na dynamicznym rozwoju gospodarczym z ostatnich dekad ucierpiało również środowisko na rozległych terenach wiejskich, gdzie zanieczyszczone są wody gruntowe i gleba. Wynika to zarówno z nieekologicznych metod uprawy, jak również z działalności prywatnych kopalń i fabryk.

- Obok poprawy jakości powietrza w miastach jakość środowiska na wielu obszarach wiejskich nie poprawiła się, a na niektórych wciąż się pogarsza - powiedział Ma Jun, dyrektor Instytutu Publicznych Spraw Środowiskowych, pozarządowej organizacji monitorującej zanieczyszczenie w kraju.

jan krzysztof ardanowski, polska-chiny, eksport do chin, branża spożywcza

Chiny bardziej otworzą się na naszą żywność. Minister zadowolony z wizyty

- Chiny deklarują większe otwarcie na import, rozmawiałem o rozszerzeniu asortymentu eksportu m.in. o wołowinę oraz owoce i warzywa - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że jest zadowolony z wizyty w Chinach. Polityk...

Dodał, że walka z zanieczyszczeniem na terenach wiejskich może się okazać trudniejsza i kosztowniejsza od pozbycia się smogu z miast.

Chiny starają się oczyścić wody gruntowe po latach niekontrolowanego uwalniania do nich ścieków przemysłowych i komunalnych oraz nadużywania pestycydów i nawozów w rolnictwie. Według danych ministerstwa środowiska w pierwszej połowie 2017 roku niemal 9 proc. wód oceniano jako "poniżej klasy V", co oznacza, że nie nadają się nawet do użycia w przemyśle i nawadniania pól.

- Władze chcą do 2020 roku obniżyć tę wartość do 5 proc. - oświadczył w lutym Li Ganjie, minister środowiska. Zapowiedział wówczas, że do 2020 roku oczyszczone zostanie około 90 proc. skażonych gruntów rolnych, by nadawały się znów pod uprawę.

W badaniu z 2013 roku 3,33 mln hektarów ziemi rolniczej w Chinach - obszar porównywalny do powierzchni województwa mazowieckiego - uznano za zbyt zanieczyszczone, by je uprawiać.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement