Warzyw brakuje na rynku. Ceny rosną nawet ponad dwukrotnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grażyna Opińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2023,13:10 Aktualizacja: 07-03-2023,13:16
A A A

Głównym powodem "kryzysu sałatkowego" - niedoboru i wzrostu cen świeżych warzyw w wielu krajach europejskich jest zła pogoda w Hiszpanii i w Maroku. W tej sytuacji dla pierwszego kraju priorytetem jest ochrona własnego rynku.

Według "El Mundo", istnieje wiele powodów niedoboru świeżych warzyw w Wielkiej Brytanii i w Europie Środkowej. Są uprawiane w szklarniach zasilanych gazem, a rolnicy oszczędzają energię ze względu na rosnące koszty.

ograniczenia w sprzedaży owoców i warzyw, Wielka Brytania, brexit, Aldi, Tesco

Supermarkety reglamentują sprzedaż owoców i warzyw

Już cztery brytyjskie sieci supermarketów wprowadziły ograniczenia w sprzedaży niektórych owoców i warzyw. Problemy z ich dostępnością są efektem złej pogody i wysokich cen energii, mogą potrwać przez kilka tygodni. Najpierw...

Do tego rzeczywiście doszły niekorzystne warunki klimatyczne w rolniczej południowej Hiszpanii - ciepły początek zimy i mroźne ostatnie tygodnie, co spowodowało wzrost cen u źródła. Na północy Maroka miały natomiast miejsce powodzie.

W ostatnich 30 dniach ceny pomidorów na giełdzie rynku rolnego wzrosły o prawie 60 proc. (z 1,25 ero/kg do 1,99 euro), ogórków o 120 proc. (z 0,91 euro/kg do 1,98 euro), a papryki o ponad 100 proc. (z 1,07 euro/kg do 2,19 euro) - poinformował dziennik.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami sektora spożywczego Luis Planas, minister ds. rolnictwa wskazał na trudności rynku żywnościowego związane ze wzrostem nakładów, problemami z transportem i logistyką na poziomie światowym, a także ekstremalną suszą, która dotknęła wiele krajów.

Za zamkniętymi drzwiami polityk mówił jednak także o silnym wzroście eksportu w niektórych sektorach i ich wpływie na kształtowanie się cen jako kluczowym czynniku wielu konkretnych niedoborów - ujawnił "El Mundo". Szef resortu wskazał na eksport owoców, warzyw, mięsa wieprzowego i żywca jako przyczynę wzrostu cen na rodzimym rynku.

Planas zapewnił jednak, że koszty produkcji już zaczynają się zmniejszać, chociaż nie od razu nastąpi spadek cen w sklepach ze względu na złożoność łańcucha pokarmowego. Sytuacja niedoborów lub wysokich cen warzyw może jeszcze potrwać dwa albo trzy tygodnie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu