Zmiana klasyfikacji gruntu na trwały użytek zielony – znamy stanowisko MRiRW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2025,18:45 Aktualizacja: 24-05-2025,21:59
A A A

Po 5 latach wysiewania na gruncie ornym mieszanek traw (jednorocznych lub wieloletnich), grunt ten staje się trwałym użytkiem zielonym (TUZ). Jedynie uprawa traw w siewie czystym nie powoduje zmiany klasyfikacji – stwierdził resort rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odniosło się do opisywanego przez nas (link poniżej) wniosku izb rolniczych o wydanie interpretacji dotyczącej potwierdzenia statusu użytków rolnych (na linii grunty orne – trwałe użytki zielone).

Definicja TUZ w unijnym prawie

Zwróciło ono w swoim piśmie uwagę, że zgodnie z definicją trwałych użytków zielonych zawartą w unijnym rozporządzeniu nr 2021/2115 - „trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe” oznaczają grunty, które są wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych) i które nie były objęte zmianowaniem upraw danego gospodarstwa przez okres co najmniej pięciu lat, oraz – w przypadku gdy państwa członkowskie tak postanowią – nie były zaorane, uprawiane ani ponownie obsiane innymi rodzajami traw lub innymi zielnymi roślinami pastewnymi przez okres co najmniej pięciu lat.

„Mogą one obejmować inne gatunki, takie jak krzewy lub drzewa, które nadają się do wypasu, a także – w przypadku gdy państwa członkowskie tak postanowią – inne gatunki, takie jak krzewy lub drzewa, które służą do wytwarzania paszy dla zwierząt, pod warunkiem że zachowano przewagę traw i innych zielnych roślin pastewnych” – wskazało MRiRW.

krir, interpretacja przepisów, trwałe użytki zielone, tuz

Grunty rolne a trwałe użytki zielone – KRIR chce jasnej interpretacji od ministra

Samorząd rolniczy domaga się jasnej interpretacji przepisów w zakresie rozróżniania statusu ziemi – gruntów ornych i trwałych użytków zielonych (TUZ). Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się...

Wdrożona do polskiego PS WPR

Jak wyjaśniło, powyższa definicja trwałego użytku zielonego została wdrożona do prawa krajowego, tj. do Ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Zgodnie z tym aktem, trwałe użytki zielone to grunty, które są wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych) i które nie były objęte zmianowaniem upraw przez co najmniej pięć lat, przy czym zaoranie, uprawa lub wysiew innego gatunku należącego do traw lub innych zielnych roślin pastewnych po uprawie lub zaoraniu, z wyłączeniem uprawy traw w siewie czystym, nie powoduje zmiany klasyfikacji danego obszaru jako trwałego użytku zielonego.

Wyjątkiem trawy w siewie czystym

„Odnosząc się do przesłanego pytania, należy stwierdzić, że zgodnie z powyższymi przepisami, po 5 latach wysiewania na gruncie ornym mieszanek traw (jednorocznych lub wieloletnich), grunt ten staje się trwałym użytkiem zielonym. Jedynie uprawa traw w siewie czystym nie powoduje zmiany klasyfikacji gruntu ornego na trwały użytek zielony” – zaznaczył resort rolnictwa.

Poleć
Udostępnij