Grunty rolne a trwałe użytki zielone – KRIR chce jasnej interpretacji od ministra
Samorząd rolniczy domaga się jasnej interpretacji przepisów w zakresie rozróżniania statusu ziemi – gruntów ornych i trwałych użytków zielonych (TUZ).
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o wydanie interpretacji dotyczącej potwierdzenia statusu użytków rolnych.
Jako grunty orne, a nie TUZ
„Zgodnie z definicją przedstawioną na Komitecie Monitorującym, trwałe użytki zielone tworzą mieszanki składające się z różnych gatunków zielnych roślin pastewnych” – wskazuje w swoim wystąpieniu KRIR.
W związku z powyższym, izby wnioskują o potwierdzenie, że wysiewane na gruntach ornych trawy jednoroczne, mieszanki jednoroczne traw oraz mieszanki wieloletnie traw - niezależnie od okresu ich użytkowania - pozostają klasyfikowane jako grunty orne, a nie jako trwałe użytki zielone.
Jednolita interpretacja przepisów
„Prosimy o jednoznaczne stanowisko ministra w tej sprawie, mające na celu ujednolicenie interpretacji przepisów” – brzmi pismo rolniczego samorządu.
Warto dodać, że w warunkach dotyczących przyznawania dopłat bezpośrednich w 2025 r. zmieniono definicję trwałych użytków zielonych - obowiązek przekształcania gruntów ornych w trwały użytek zielony po 5 latach deklaracji traw lub innych zielnych roślin pastewnych nie dotyczy traw w siewie czystym.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś