Woda zalewała łąki, więc rozebrał tamę bobrów. Został ukarany
Przypominamy, że bobry to zwierzęta objęte ochroną, a niszczenie ich budowli bez zezwolenia jest zabronione – podkreślają policjanci. Właśnie za zniszczenie tamy wykonanej przez te gryzonie został ukarany 37-latek.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Rykach (woj. lubelskie) otrzymali w miniony wtorek (15 kwietnia) zgłoszenie o tym, że ktoś w jednej z miejscowości na terenie gminy Kłoczew uszkodził tamę zrobioną na rzece przez bobry. Wysłani tam mundurowi rzeczywiście zastali uszkodzoną tamę na rzece.
Woda zalewała łąki
- W toku prowadzonych czynności ustalili sprawcę wykroczenia. Okazał się nim być 37-letni mieszkaniec powiatu ryckiego. Mężczyzna przyznał się do zniszczenia budowli bobrów i dodał, że zrobił to, ponieważ spiętrzona zaporą woda zalewała pobliskie łąki. Za wykroczenia określone w Ustawie o ochronie zwierząt został ukarany grzywną w postaci mandatu karnego - informuje asp. Łukasz Filipek, oficer prasowy ryckiej KPP.

Łowca bobrów i przyrodnik spierają się o rolę tych gryzoni w powodzi
Gdzie po odszkodowanie?
I przypomina, że bobry to zwierzęta objęte ochroną, a przepisy chronią także ich tamy.
- Część bobrów z powodu braku naturalnych siedlisk oraz przepłaszania, zajmuje tereny zagospodarowane przez człowieka. W związku z powyższym czasem ich działania mogą powodować szkody, za które może należeć się odszkodowanie. W tym celu należy zwrócić się z wnioskiem do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska – przekazuje asp. Filipek.
Warto tu dodać, że w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska można się też starać o zezwolenie na niszczenie tam i nor bobrów. W wniosku trzeba między innymi wykazać szkody, jakie powstały w danym gospodarstwie rolnym, rybackim czy gospodarce leśnej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś