Woda podrożeje nawet o połowę? Szykują się zmiany w prawie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2019,11:20 Aktualizacja: 12-09-2019,11:26
A A A

Ustawa prawo wodne weszła w życie 1 stycznia 2018 roku, ale już kilka razy była nowelizowana. Teraz czekają nas kolejne zmiany związane z naliczaniem opłat za pozwolenia wodnoprawne.

W myśl nowych przepisów przedsiębiorstwa zaopatrujące mieszkańców w wodę lub zakłady produkcyjne muszą posiadać specjalne pozwolenie - informuje portal swiatoze.pl

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, niedobory wody, wody polskie, Przemysław Daca

Ruszyły konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy

Pół roku potrwają zainicjowane w środę w Poznaniu ogólnopolskie konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. W Wielkopolsce znajduje się ponad połowa terenów rolnych i leśnych zagrożonych suszą rolniczą....

Problem w tym, że ustawodawca opisał sposób obliczania opłat stałych w przypadku nowych wniosków. Te złożone wcześniej sprawiają jednak spory kłopot. Brakuje w nich bowiem informacji o korzystaniu z wody mierzonym w m3/sekundę.

Wody Polskie naliczały opłatę stałą na podstawie wskazania m3/godzinę. To spowodowało falę spraw sądowych zgłaszanych przez gminy, w wyrokach których nakazywano obniżanie wysokości opłat.

Przedsiębiorstwo zaczęło więc naliczać opłaty tak, by było to korzystniejsze dla odbiorców. Ustawodawca chce jednak doprecyzować zapisy ustawy. Proponowane jest, by w razie braku wskazania w m3/sekundę opłata obliczana była na podstawie "wyrażonych w m3 na godzinę maksymalnych ilości możliwych".

Doprowadzi to jednak do wzrostu kosztów opłaty stałej, a co za tym idzie do podwyższenia cen taryfowych za wodę i ścieki. Przeciw rozwiązaniu już protestują samorządy i Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".

mała retencja, zbiorniki retencyjne, gromadzenie wody, jan krzysztof ardanowski, nawadnianie upraw

We wrześniu 100 mln zł na nawadnianie. Za rok wielki program retencji

- W przyszłym roku ruszy wielki program retencji wartości 14 mld zł, ale jeszcze we wrześniu 100 mln zł zostanie przeznaczonych na dofinansowanie systemów nawodnieniowych w gospodarstwach - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister...

Okazuje się, że opłata stała wzrosłaby średnio aż o 205 proc., co przełożyłoby się na wzrost cen u odbiorców nawet o 50 proc.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uważa tymczasem, że proponowany wskaźnik jest właściwy i rekompensuje rezerwację zasobów wód w ilości umożliwiającej korzystanie z nich w dowolnym momencie w maksymalnym rozmiarze.

Swiatoze.pl podaje na koniec, że resort uspokaja też, że zmiana nie wpłynie na wzrost cen wody, ponieważ w taki sposób naliczano opłaty od 2018 roku.
 

źródło: swiatoze.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu