Wielkie pieniądze wokół KOWR. Miliony wydatków i oszczędności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2017,10:05 Aktualizacja: 25-01-2017,10:16
A A A

Wydatki związane z utworzeniem KOWR i zniesieniem ARR oraz ANR oszacowane zostały na 169 mln zł - czytamy w "Ocenie skutków regulacji" dołączonej do projektów ustaw związanych z tworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Nowa instytucja zastąpi Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego, które zostaną zlikwidowane. Część dotychczasowych zadań ARR związanych z unijnymi płatnościami  przejmie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

KOWR, prawo, przepisy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ANR, ARR, likwidacja ANR

PSL: minister rolnictwa zafunduje rolnikom chaos

Ludowcy biją na alarm w sprawie połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego w nową superagencję - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR ma mieć uprawnienia służb specjalnych, ale zerowe wymagania dla dyrektorów...

Z dokumentów dołączonych do przyjętych już przez rząd projektów ustaw o powstaniu KOWR wynika, że po wspomnianych zmianach w ARiMR mają być 11.302 etaty. To suma założonych w zeszłorocznym budżecie 10 tys. 980 posad plus 322 pracowników ARR, którzy zostaną przeniesieni.  

Do zadań realizowanych przez ARR przypisanych jest obecnie zgodnie z ustawą budżetową 1200 etatów, a ANR 1900. Do wyliczeń na potrzeby nowych rozwiązań przyjęto odpowiednio 1150 i 1850 posad, czyli obecny stan zatrudnienia w obu agencjach. Zaplanowane cięcia etatów o 30 proc. dają liczbę 2100, a gdy od tego odejmie się owe 322 (przeniesione do ARiMR) pozostaje 1778. I taka właśnie liczba jest przewidziana dla KOWR.

"W 2017 roku nie przewiduje się dodatkowych skutków dla budżetu państwa z tytułu wejścia w życie Ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz Ustawy - Przepisy wprowadzające Ustawę o KOWR" - czytamy w dokumentacji projektów.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt ustawy o KOWR. Policzone dni agencji

W miejsce Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła...

Obie ustawy mają wejść w życie 1 lipca. Do tego czasu normalnie będą funkcjonowały trzy agencje. W drugim półroczu utrzymanie ARiMR i powstałego krajowego ośrodka (w tym koszty odpraw dla zwalnianych pracowników i konieczne zmiany w systemach informatycznych) mają być pokryte ze środków zaplanowanych w budżetach trzech agencji na 2017 rok.

A chodzi o duże pieniądze bowiem wydatki związane z utworzeniem KOWR i zniesieniem ARR oraz ANR oszacowano na 169 mln zł. W 2017 r. będzie to 70 mln zł:

  • 10 mln zł na zorganizowanie biura centrali KOWR i jego oddziałów terenowych (likwidacja i przeprowadzki z 16 oddziałów ARR i 11 oddziałów ANR do 16 oddziałów KOWR)
  • 27 mln zł na sprzęt i dostosowanie systemów informatycznych do obsługi zadań przejętych przez KOWR
  • 30 mln zł na przeniesienie i integrację systemów informatycznych w zakresie nowych zadań ARiMR
  • 3 mln zł na politykę informacyjno-promocyjną

ministerstwo rolnictwa, KOWR, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ustawa, prawo, ARR, ANR, ARiMR, projekt ustawy KOWR

Agencje do likwidacji. Dni ANR i ARR są policzone

Utworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz część kompetencji Agencji Rynku Rolnego (ARR), zakładają projekty ustaw przygotowane przez resort rolnictwa. W efekcie...

W latach 2018-2019 zaplanowane koszty utworzenia ośrodka to natomiast 75 mln zł:

  • 35 mln zł na wdrożenie nowego systemu dla KOWR
  • 40 mln zł na optymalizację funkcjonowania systemów w ARiMR

Od 2020 do 2027 r. trzeba będzie planować po 3 mln rocznie na prace dostosowawczo-serwisowe w obszarze informatyki w KOWR (w sumie 24 mln zł).

Likwidacja dwóch agencji rolnych i zastąpienie ich krajowym ośrodkiem ma jednak przynieść ogromne oszczędności, które według szacunków mają wynosić 119,4 mln zł rocznie od 2018 r.
Na tę sumę składają się redukcje na:

  • materiałach i energii - 5,250 mln zł (mniej wynajmowanych powierzchni biurowych i zużycia materiałów biurowych)
  • wynagrodzeniach wraz z pochodnymi - 86,004 mln zł (przede wszystkim redukcja etatów)
  • usługach "obcych" - 23,385 mln zł
  • pozostałych wydatkach - 4,767 mln zł
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu