PSL: minister rolnictwa zafunduje rolnikom chaos

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2017,15:30 Aktualizacja: 25-01-2017,15:32
A A A

Ludowcy biją na alarm w sprawie połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego w nową superagencję - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

KOWR ma mieć uprawnienia służb specjalnych, ale zerowe wymagania dla dyrektorów oddziałów terenowych - grzmi PSL i ostrzega, że zagrożona może być wypłata unijnych dopłat dla rolników.

"Początek roku to wysyp przykładów niekompetencji ministra Jurgiela. Kilka dni temu wyszło na jaw, że PiS zostawił 90 tys. rolników bez unijnych dopłat. Okazuje się, że to był tylko początek. Może być jeszcze gorzej. Resort rolnictwa przygotowuje się do likwidacji Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. W ich miejsce powstanie jeden twór - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Eksperci ostrzegają: to spowoduje jeszcze większy chaos" - czytamy w serwisie PSL.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt ustawy o KOWR. Policzone dni agencji

W miejsce Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła...
Ludowcy podkreślają, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wprowadza "swoje porządki" w rządowych agencjach, które na pewno nie wyjdą na zdrowie rolnikom.

"Niestety już wcześniej kierujący resortem rolnictwa pokazał nam jak wygląda +dobra zmiana+ w tym obszarze. Miotła kadrowa i obsadzenie stanowisk tzw. pisiewiczami całkowicie sparaliżowało działania ARiMR. Czy sytuacja się powtórzy?" - pyta PSL.

Ludowcy szybko sami sobie odpowiadają: "Wszystko na to wskazuje. Pomysł ministra już skrytykowali rolnicy i samorządowcy. Głosy sprzeciwu słychać także z samego rządu. Szereg wątpliwości zgłoszono podczas uzgodnień międzyresortowych. Głównym zarzutem jest fakt, iż kierownicy nowego tworu nie będą musieli posiadać żadnego doświadczenia, ani innych niezbędnych kompetencji do pełnienia swojej funkcji. Ponadto decyzję o ich powołaniu i zwolnieniu będzie podejmował minister rolnictwa. Wcześniej odpowiedzialny za to był szef agencji" - czytamy na stronie PSL.

Jurgiel w liście otwartym do PSL: zrealizowaliśmy 17 waszych obietnic

Ministerstwo Rolnictwa zrealizowało w ostatnim roku 17 różnych przedsięwzięć na rzecz rolnictwa spośród 24 które obiecywał PSL gdy współrządził krajem - mówił w niedzielę na konferencji prasowej w Białymstoku...
Politycy opozycji zwracają uwagę, że "jeszcze większe obawy budzą planowane uprawnienia pracowników agencji. Według planów ma być wyposażona w pełny dostęp do ewidencji i rejestrów państwowych. Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji takie prerogatywy posiadają członkowie służb specjalnych. Plany resortu rolnictwa są co najmniej niepokojące" - twierdzą ludowcy.

"Nie tylko wewnątrz rządu pomysł ministra Jurgiela został storpedowany. Swoje zastrzeżenia wyraziła również Krajowa Izba Gospodarcza. Według jej opinii likwidacja ANR +tak ważnej agencji dla realizacji rolnej polityki kraju+ jest niezrozumiała i niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. W wątpliwość podawany jest również argument o planowanych oszczędnościach" - podkreśla PSL.

W ocenie ludowców, powołanie z początkiem lipca KOWR (projekt ustawy 17 stycznia przyjęła Rada Ministrów) może wywołać chaos i wygenerować wiele nowych kosztów.

"Ministerstwo rolnictwa, jak zwykle, nie przejmuje się głosami krytyki. Nie potrafi jednak odpowiedzieć na pytania w jaki sposób uprawnienia funkcjonariuszy służb specjalnych i brak kompetencji mają pomóc polskiej wsi. W tym roku chaos w resorcie ministra Jurgiela spowodował pozostawienie rolników bez dopłat. Czy historia się powtórzy?" - pyta PSL.

Poleć
Udostępnij