Wielka woda zagraża gospodarstwom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2017,14:35 Aktualizacja: 24-02-2017,20:31
A A A

Intensywne opady deszczu i roztopy sprawiają, że w niektórych gospodarstwach do sprzętu najlepiej podpływać łódką. Co gorsze, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że poziom wód może wzrosnąć.

Lokalne podtopienia i zalania występują już na pokaźnych obszarach kraju - często na terenach wiejskich i gospodarstwach rolniczych. Tak było ostatnio w miejscowości Parówki niedaleko Mławy na Mazowszu.

Strażacy z OSP Niedzbórz mieli sporo pracy przy wypompowywaniu wody, która odcięła m.in. drogę do sprzętu rolniczego.

roztopy, wymakanie, pole, woda

Rozlewiska na polach

Od kilku dni w całym kraju temperatury powyżej zera spowodowały nagłą odwilż. Dodatkowo lokalnie padają silne deszcze. Na polach robi się mokro, miejscami pola wręcz przypominają ryżowiska. Nagromadzona w przeciągu kilku tygodni stycznia i lutego w...

W ostatnich dniach do strażaków w całym kraju napływało sporo zgłoszeń związanych z usuwaniem zalegającej w budynkach, na posesjach czy drogach wody. Tylko we wtorek w woj. lubelskim pożarnicy podjęli ponad 70 interwencji związanych z lokalnymi podtopieniami.

Niestety, w najbliższych dniach sytuacja może się pogorszyć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 22 lutego komunikat z ostrzeżeniem hydrologicznym związanym z deszczami, roztopami i przybieraniem wód.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje obecnie dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Tam poziom rzek może miejscami przekraczać stany alarmowe.

noteć, zalane pola, zalane łąki, powódź, regionalne dyrekcje ochrony środowiska

Noteć zalewa pola i łąki. Kombajn wodny szansą dla rolników?

Specjalistyczne kosiarki pływające mają oczyszczać koryto Noteci z nadmiernej roślinności. Powinno to poprawić przepływowość rzeki i ograniczyć rozlewanie się wody na pola i łąki. Pisaliśmy już, że w wielu miejscach przepływająca przez trzy...
Na obszarach województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego obowiązuje z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia (możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych).

Według danych na 22 lutego (godz. 13) stan alarmowy został przekroczony na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 1 rzek Przymorza. Maksymalnie w Szreńsku na Mławce (woj. mazowieckie) - o 26 cm. Stan ostrzegawczy przekroczony jest natomiast na 16 stacjach w dorzeczu Wisły, 12 w dorzeczu Odry i na 1 rzek Przymorza.

Przed wtargnięciem wody na posesję nie zawsze można się skutecznie zabezpieczyć. Właściciele nieruchomości położonych niżej i w pobliżu cieków wodnych powinni więc mieć się na baczności. Warto sprawdzić czy przepusty i rowy są drożne oraz - zwłaszcza w przypadku rolników - zabezpieczyć sprzęt.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu