Wiejskie rodziny opiekujące się seniorami nie zostaną same

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Monika Witkowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-11-2019,8:10 Aktualizacja: 14-11-2019,8:15
A A A

- Obowiązkiem państwa jest pomoc rodzinom na wsi w opiece i zapewnieniu godnej starości swoim seniorom - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Mnie interesuje, w jaki sposób pomóc rodzinom na wsi w opiece i zapewnieniu godnej starości swoim seniorom - rozpoczął polityk dwudniową konferencję "Aktywna starość na obszarach wiejskich" w Ołtarzewie. Podkreślił, że podstawowy obowiązek opieki nad seniorami spoczywa na rodzinie.

emeryci, seniorzy, zadłużenie osób starszych, długi, krd, Krajowy Rejestr Długów

Seniorzy coraz bardziej zadłużeni. Muszą spłacić miliardy

Niewystarczające dochody, zapożyczanie się na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka - to najczęstsze powody zadłużania się emerytów. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 233 tys. osób w...

- Obok wychowania dzieci, to jeden z najważniejszych obowiązków, jakie spoczywają na nas wszystkich. Nie chcę szerzej komentować postępującego zjawiska "wypychania" ludzi starszych z domu. Możemy to tłumaczyć zabieganiem, pracą zawodową młodszych pokoleń. Nic ani nikt nie zwalnia z opieki nad rodzicami, dziadkami dorosłego człowieka. Zbyt łatwo i zbyt prosto usprawiedliwiamy lenistwo, wygodę, chęć korzystania z życia ludzi młodszych - powiedział.

Szef resortu dodał, że obowiązkiem państwa jest pomoc rodzinom w zorganizowaniu opieki i zapewnieniu godnego życia osobom starszym.

- Nie chodzi wyłącznie o opiekę zdrowotną, ale także o to, żeby osoby niepracujące już zawodowo mogły realizować marzenia i aspiracje, wrócić do zainteresowań, które być może musieli z różnych względów odłożyć - stwierdził.

Zaznaczył, że na wsparcie ze strony państwa będą mogły liczyć podmioty i instytucje, które będą realizować ideę pomocy ludziom starszym. Minister mówił o działalności Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

dodatek dla niezdolnych do samodzielnego życia, krus, renta, emerytura

Lekarze "kasują" za zaświadczenia. KRUS: są wolne od opłat

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydała dodatkowy, istotny komunikat w związku z wejściem w życie ustawy z 31 lipca o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest on pokłosiem...

- Uważamy, że jest systemem skutecznym, uwzględniającym specyfikę zawodu rolnika. Proszę, żeby podpowiedzieć jak wykorzystać potencjał ubezpieczenia, struktury, część związaną z rehabilitacją, to wszystko, czym KRUS dysponuje - powiedział.

Poprosił również o przedstawienie sugestii dotyczących obszaru doradztwa rolniczego w Polsce.

- KRUS zapewnia to, że odchodzący na emeryturę rolnicy mogą być bardziej aktywni. A to dlatego, że dbamy o bezpieczeństwo, spadła wypadkowość o ponad 70 proc. od początku działalności Kasy, edukujemy rolników, zapewniamy rehabilitację w naszych centrach. Na obszarach wiejskich niezwykle ważna jest działalność prewencyjna, bo mamy do czynienia z dużą wypadkowością - mówiła Aleksandra Hadzik, prezes KRUS.

O problemach związanych z aktywizacją seniorów na obszarach wiejskich wypowiadali się przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych.

dodatek dla niezdolnych do samodzielnego życia, krus, renta, emerytura

KRUS o dodatku dla niezdolnych do samodzielnego życia

Już można się starać o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które wprowadziła ustawa z 31 lipca. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje, kto może się o taką pomoc starać. I tak, o...

- Pracuję na terenie gminy Ostróda, jestem bardzo blisko problemów ludzi starszych. Uważam, że jednym z ważniejszych problemów jest izolacja osób starszych w społeczeństwie, które często czują się samotne i niepotrzebne - stwierdziła Zofia Stankiewicz z Rady do spraw kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

Podczas konferencji przedstawiono najnowsze dane dotyczące sytuacji demograficznej na obszarach wiejskich wraz z charakterystyką populacji osób starszych.

- Dane demograficzne są jednoznaczne, będziemy się starzeć, chociaż granica aktywności się zmieni. Starzenie się polskiego społeczeństwa wynika m.in. z wydłużania się przeciętnego trwania życia - powiedziała Małgorzata Cierniak-Piotrowska, naczelnik Wydziału Statystyki Ludności i Analiz GUS.

- W końcu 2015 r. liczba Polaków wynosiła 38 milionów 400 tys., z czego 8,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej. W 2026 r. rozpocznie się dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego. Pomiędzy rokiem 2026 a 2040 liczba osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się z 1,7 mln osób do 3,4 mln - wyliczyła.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu