Ważne! Nie każdy ubezpieczony w KRUS podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu
Jak wyglądają zasady dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników, domowników, emerytów i rencistów rolniczych oraz członków ich rodzin?
Jak wymienia w swoim serwisie internetowym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo podlegają:
-
rolnicy, którzy:
a) podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników zarówno z mocy ustawy, jak i na wniosek,
b) nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu i prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o powierzchni równiej 1 lub poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych, - domownicy rolnika, którzy stale pracują w gospodarstwie rolnym rolnika niezależnie od powierzchni gospodarstwa należącego do rolnika,
- osoby pobierające emeryturę rolniczą lub rentę rolniczą,
- członkowie rodzin rolników, domowników, emerytów i rencistów,
- pomocnicy rolnika.
Świadczenia i dodatki z KRUS. Takie są aktualne kwoty
Publikujemy zestawienie podstawowych wysokości świadczeń wypłacanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), zaktualizowanych na 1 marca br. KRUS jako rolniczy ubezpieczyciel odpowiada za przyznawanie i wypłacanie różnych...

Świadczenia i dodatki z KRUS. Takie są aktualne kwoty
Nie podlegają ubezpieczeniu
„Nie każda osoba ubezpieczona w KRUS może podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu” – podkreśla Kasa.
Nie podlegają temu ubezpieczeniu między innymi osoby:
- które kontynuują ubezpieczenie rolnicze w funduszu emerytalno-rentowym po zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej,
- które podlegają jednocześnie ubezpieczeniu w ZUS z tytułu wykonywania np. umowy agencyjnej, umowę zlecenia lub pełnią funkcję w radzie nadzorczej, jeżeli w KRUS mają dotowaną składkę zdrowotną. Wówczas płacą składkę zdrowotną w ZUS.
Zgłoszenie do ubezpieczenia
Kasa zwraca uwagę, że samo spełnienie warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest podstawą do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Należy bezwzględnie dokonać zgłoszenia do tego ubezpieczenia w terminie:
- 14 dni dla rolnika, domownika
- 7 dni dla pomocnika rolnika, dla członków rodziny rolnika, domownika i emeryta lub rencisty
W tym celu należy pobrać i wypełnić „Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego” (druk KRUS UD-2Z ).
„Dokonując zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, którym jest dziecko pełnoletnie, należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Zgłoszenie należy złożyć w jednostce organizacyjnej KRUS właściwej terytorialnie ze względu na położenie gospodarstwa rolnego” – wyjaśnia KRUS.
Można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem:
- operatora pocztowego,
- skrzynki podawczej ePUAP,
- e-doręczenia.
Jednostka KRUS, po poprawnym zweryfikowaniu danych osoby podanych w zgłoszeniu do ubezpieczenia z bazą PESEL, przekazuje je do NFZ.
„Dopiero po dokonaniu zgłoszenia do ubezpieczenia w jednostce KRUS i przekazaniu danych ze zgłoszenia do NFZ osoba nabywa uprawnień do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Członek rodziny korzysta z ubezpieczenia osoby, która ja zgłosiła, gdyż za niego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne” – precyzuje Kasa.

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników w II kwartale – będzie drożej
Definicje według prawa
Członkiem rodziny jest:
- dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
- małżonek, nieposiadający własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego,
- wstępny (rodzice, dziadkowie) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym i nieposiadający własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
Więcej informacji na ten temat jest tutaj.
Źródło: KRUS
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś