VAT na napoje owocowe nie wzrośnie. Konfederacja się cieszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2019,12:45 Aktualizacja: 04-07-2019,12:52
A A A

To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników, że nie będzie wyższej stawki VAT na napoje owocowe - ocenia rada podatkowa Konfederacji Lewiatan.

W środę w trakcie pierwszego czytania w Sejmie projektu ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiciele partii rządzącej zadeklarowali, że podczas prac w Komisji Finansów Publicznych przywrócą 5 proc. stawkę dla napojów owocowych z 20 proc. zawartością soku owocowego.

vat na soki i napoje, sok owocowy, ministerstwo finansów, przetwórstwo owoców, sadownictwo

Prace nad matrycą VAT wstrzymane. Napoje owocowe na razie nie podrożeją

Prace nad projektem przewidującym nową matrycę VAT nie są kontynuowane. Soki oraz nektary owocowe i warzywne miałyby być nadal opodatkowane 5 proc. stawką, ale napoje, w których zwykle większość stanowi woda 23 proc. VAT-em. Chodzi o...

"To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników" – oceniła rada podatkowa Konfederacji Lewiatan. Dodano, że celem zawartych w ustawie zmian jest uproszczenie systemu stawek VAT, który obecnie jest bardzo rozbudowany i skomplikowany.

Wprowadzona ma zostać Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS), która ułatwi przedsiębiorcom uzyskanie informacji o właściwej stawce VAT - zaznaczono.

Jak mówił cytowany w komunikacie Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz rady podatkowej Konfederacji Lewiatan, ogromne zastrzeżenia przedsiębiorców budzi propozycja podwyższenia stawki VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje owocowe z 20-proc. zawartością soku owocowego.

"Wielokrotnie ostrzegaliśmy, że negatywnie wpłynie ona na jakość napojów, ograniczy zapotrzebowanie na owoce i warzywa od naszych rolników, czy przyczyni się do niekorzystnej zmiany struktury spożycia napojów. Dlatego cieszymy się, że rząd gotowy jest przywrócić 5 proc. stawkę" - zaznaczył.

W ocenie Konfederacji Lewiatan konsekwencją podwyższenia stawki VAT byłaby:

vat na soki i napoje, sok owocowy, ministerstwo finansów, przetwórstwo owoców, sadownictwo

Rząd powinien wspierać producentów napojów owocowych. Sondaż nie kłamie

Wzrost podatku VAT na niegazowane napoje owocowe spowoduje, że ograniczymy ich spożycie albo przerzucimy się na napoje gazowane - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster. Badanie przeprowadzono dla "Super Expressu", który...

  • zmiana struktury spożycia nektarów i napojów z owoców i warzyw przez zmniejszenie ich udziału o 30-50 proc. na rzecz tańszych napojów, w szczególności gazowanych, o niższej wartości odżywczej
  • obniżenie jakości oferowanych na polskim rynku napojów przez zmniejszenie zawartości soku do poziomu porównywalnego ze średnią europejską, tj. z co najmniej 20 proc. do ok. 10 proc., a tym samym wyeliminowanie z produktów cennych składników spożywczych, jak błonnik, naturalne witaminy i minerały
  • ograniczenie zapotrzebowania przemysłu na owoce i warzywa z polskich upraw do produkcji nektarów i napojów owocowych o ok. 75 proc.

    Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement