Rząd powinien wspierać producentów napojów owocowych. Sondaż nie kłamie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2019,10:35 Aktualizacja: 26-03-2019,10:41
A A A

Wzrost podatku VAT na niegazowane napoje owocowe spowoduje, że ograniczymy ich spożycie albo przerzucimy się na napoje gazowane - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster.

Badanie przeprowadzono dla "Super Expressu", który podkreśla, że taki krok mógłby uderzyć w rolników i producentów, a zdaniem zdecydowanej większości respondentów rząd powinien ich wspierać.

vat na soki i napoje, sok owocowy, ministerstwo finansów, przetwórstwo owoców, sejm

VAT na napoje owocowe na razie nie pójdzie w górę

PiS rezygnuje - póki co - z ustawy o podatku VAT, która podnosiła m.in. opodatkowanie z 5 do 23 proc. napojów owocowych o zawartości naturalnego soku minimum 20 proc. To była jedna z flagowych ustaw Teresy Czerwińskiej,...

Dziennik przypomina, że podatek VAT na niegazowane napoje owocowe miał wzrosnąć z 5 do 23 proc. "Ministerstwo Finansów argumentowało, że dzięki temu konsumenci chętnie sięgną po soki owocowe. Jednak pod naciskami producentów, Sejm zawiesił prace nad projektem ustawy" - czytamy.

Z sondażu wynika, że jeśli wzrosną ceny niegazowanych napojów owocowych, 41 proc. respondentów ograniczy ich spożycie, 28 proc. zastąpi je tańszymi napojami gazowanymi, a 17 proc. będzie pić tyle samo mimo wyższej ceny. 6 proc. zdecydowałoby się na rezygnację z tych napojów, a 8 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Jednocześnie 82 proc. badanych uważa, że rząd powinien wspierać polskich producentów i rolników. Przeciwnego zdania jest 8 proc. ankietowanych, a niezdecydowanych pozostaje 10 proc.

Badanie zrealizowano w dniach 21-22 marca na próbie 1023 dorosłych Polaków.
 

Poleć
Udostępnij