Prace nad matrycą VAT wstrzymane. Napoje owocowe na razie nie podrożeją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2019,9:20 Aktualizacja: 04-06-2019,9:27
A A A

Prace nad projektem przewidującym nową matrycę VAT nie są kontynuowane. Soki oraz nektary owocowe i warzywne miałyby być nadal opodatkowane 5 proc. stawką, ale napoje, w których zwykle większość stanowi woda 23 proc. VAT-em.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje wprowadzenie nowej matrycy stawek tego podatku. W założeniu ma uprościć ich stosowanie, zakłada też zmiany stawek dla niektórych produktów.

napoje z wysoką zawartością soku, vat na soki, vat na nektary, przetwórstwo owoców, jan krzysztof ardanowski

Stawka VAT na soki wciąż nieznana. Sadownicy muszą jeszcze poczekać

Ministerstwo rolnictwa czeka na informacje resortu finansów dotyczących aktualizacji stawek VAT za artykuły spożywcze. Chodzi przede wszystkim o soki i nektary. Rządowy projekt aktualizujący tak zwaną matrycę VAT zdjęto z porządku obrad...

Stawka na napoje była głównym punktem krytyki opozycji (obecnie 23 proc. VAT podlegają napoje, które mają do 20 proc. wkładu owocowego). Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyli posłowie Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesnej.

Argumentowano, że zmiana zaszkodzi rolnikom, sadownikom i przetwórcom. Głosowanie w tej sprawie zdjęto z porządku obrad Sejmu w połowie marca. Biuro prasowe resortu finansów, które jest autorem projektu, pytane o plany dotyczące zmian, m.in. datę wejścia w życie i aktualną propozycję stawek VAT na soki, napoje i nektary - odsyła do Sejmu.

"Projekt ustawy wprowadzającej nową matrycę VAT jest w trakcie prac sejmowych. Kwestia kontynuacji obrad w tym zakresie nie należy do kompetencji Ministerstwa Finansów" - poinformowano.

Kancelaria Sejmu odpowiada, że prace nad tym projektem nie są kontynuowane. "Prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - druk nr 3255 - nie są kontynuowane. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o jego dalszym rozpatrywaniu, powrót do projektu rozpocznie się od przegłosowania wniosku o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu" - wyjaśniono.

vat na soki i napoje, sok owocowy, sok warzywny, ministerstwo rolnictwa, ministerstwo finansów

Producenci soków alarmują. Wyższy VAT uderzy w sadowników i rolników

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw negatywnie oceniają podwyżkę podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje owocowe i warzywne - poinformowała unia w oświadczeniu. We...

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa ocenił, już po wstrzymaniu prac nad zmianami, że ujednolicenie stawek VAT w tych samych grupach produktów jest potrzebne.

Ale - jak mówił - kwestią dyskusyjną jest to, czy wszystkie produkty, których dotyczyłoby niższe opodatkowanie, na to zasługują - np. chipsy czy owoce cytrusowe importowane do Polski. Przyznał jednak, że z drugiej strony nie podatek powinien decydować o tym, jaki owoc konsument chce kupić.

- Moja propozycja szła w takim kierunku - jeżeli w napojach jest bardzo wysoki udział owoców, jest to np. 100-proc. sok czy trochę rozcieńczony nektar - to tu VAT powinien być niski, żeby ludzie chętniej kupowali wartościowe produkty. Ale jeżeli jest to kolorowa, osłodzona woda udająca napój, o której mówi się, że to jest sok, to niech będzie obłożona maksymalnym VAT-em, by zniechęcić do jej zakupu - powiedział Ardanowski.

Za 5-proc. podatkiem na napoje jest Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, które uważa, że "najważniejszym negatywnym skutkiem podwyżki VAT na napoje zawierające 20 proc. i więcej soku lub przecieru owocowego i warzywnego będzie zmniejszenie zapotrzebowania branży na polskie owoce i warzywa - nawet o 150 tys. ton rocznie".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement