Ubezpieczenie traw z dopłatą? Resort odpowiada izbom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2019,9:25 Aktualizacja: 20-05-2019,9:44
A A A

Objęcie upraw użytków zielonych dotowanymi ubezpieczeniami zostanie rozważone - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wystąpienie rolniczego samorządu dotyczyło zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych na działania pomocowe dla producentów dotkniętych klęską suszy oraz wprowadzenie zmian legislacyjnych biorących pod uwagę występowanie suszy rolniczej w użytkach zielonych oraz dla upraw buraka na I kategorii gleb.

susza rolnicza, ubezpieczenie upraw, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, stanisław sokołowski

Susza kosztowała nas miliardy. Czy rolnikom łatwiej będzie ubezpieczyć się?

Jesienią podpisana została nowela Ustawy o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich, uwzględniająca aktualne realia klimatyczne. Wejdzie w życie wiosną i ma zwiększyć poziom ochrony upraw rolnych w Polsce. Susza to ryzyko, które nie...

KRIR wskazała ponadto, że należy zmienić przepis w zakresie szacowania szkód dla upraw uwzględnionych w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce, aby podstawą szacowania szkód była decyzja gminnych komisji szacujących straty, a nie system monitoringu suszy opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że objęcie upraw traw dotowanymi ubezpieczeniami zostanie rozważone przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Ale jednocześnie urzędnicy ministerialni nadal stoją na stanowisku, że nie jest możliwe prowadzenie monitoringu suszy dla uprawy buraka cukrowego na I kategorii gleb ze względu na to, że kategoria ta nie jest wskazana do tej uprawy.

Według resortu, to stanowisko zostało skonsultowane z ekspertami z dziedziny upraw rolnych i byli oni przeciwni w zakresie uwzględnienia buraków w monitoringu suszy na I kategorii gleb.

"Zgodnie z ich opinią, uprawa tej rośliny na glebach I kategorii już od wschodów obciążona jest dużym ryzykiem, gdyż roślina ma wysokie wymagania glebowe, które są bardziej sprecyzowane w porównaniu z innymi roślinami uprawnymi" - wskazało ministerstwo.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement