Szydło: wierzę w odwrócenie złych rozwiązań w sferze Zielonego Ładu w kolejnej kadencji PE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2023,16:30 Aktualizacja: 26-10-2023,16:31
A A A

Wierzę, że złe, obniżające konkurencyjność gospodarki rozwiązania w sferze Zielonego Ładu zostaną w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego odwrócone – mówiła w czwartek europosłanka PiS Beata Szydło. Jak oceniła, przyszłoroczne wybory do PE otworzą „nową kartę” w tym zakresie.

„Nowym otwarciem będą przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. Wtedy będzie zupełnie nowa karta, będziemy mogli dyskutować o nowych rozwiązaniach i po prostu odstąpić od tych złych rozwiązań, które zostały wprowadzone” – powiedziała b. premier w wystąpieniu odtworzonym podczas czwartkowej konferencji Silesia 2030 w Katowicach.

timmermans, komisja europejska, ke, zielony ład

Timmermans oficjalnie rezygnuje ze stanowiska. "Zielony ład" w nowych rękach

W związku z decyzją o powrocie do polityki krajowej w Holandii wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans złożył we wtorek rezygnację z funkcji członka Komisji Europejskiej - poinformowała KE w opublikowanym komunikacie prasowym....

Pogłębianie uzależnienia od Rosji

Konferencja, zorganizowana z inicjatywy europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego, dotyczyła szans i zagrożeń dla transformacji energetycznej UE w kontekście dostępności surowców krytycznych. Beata Szydło oceniła, że opieranie transformacji na surowcach niedostępnych w Europie oznacza pogłębianie uzależnienia w tym zakresie m.in. od Chin czy Rosji.

„Wierzę w to głęboko, że złe rozwiązania, które zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski, a które forsuje Komisja Europejska, zostaną w kolejnej kadencji PE odwrócone i będziemy mogli mówić o nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarce europejskiej, również i polskiej” – powiedziała europosłanka.

Zaznaczyła, że unijne regulacje dotyczące szeroko rozumianego Europejskiego Zielonego Ładu będą miały „przeogromny wpływ na to, co będzie działo się w europejskiej i polskiej gospodarce w najbliższych latach”.

ue, copa cogeca, pesonen, sekretarz, minister, telus, zakaz, ukraina, zboże

To Unia Europejska powinna znaleźć rozwiązania wspierające państwa sąsiadujące z Ukrainą

Wszystkie korytarze powinny służyć dostarczeniu ukraińskiego zboża tam, gdzie powinno ono być dostarczone, czyli poza UE, ale to się nie udało – stwierdził Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca. Przedstawiciel tej europejskiej...

Trzeba blokować złe rozwiązania

„Chodzi o obronę miejsc pracy, o rozwój gospodarczy, o konkurencyjność europejskiej gospodarki. Zielony Ład i zamknięcie się na surowce dostępne w Europie, jak chociażby węgiel, prowadzi w prostej linii do tego, że Europa przestanie być gospodarczo konkurencyjna” – mówiła b. premier. Wśród przykładów wymieniła także unijne regulacje związane z emisją metanu.

„To wszystko będzie uderzało bezpośrednio również w polski przemysł. Dlatego tak ważne jest, abyśmy (…) próbowali na poziomie PE blokować te złe rozwiązania, aby nie dać zepchnąć Europy z drogi konkurencyjności. Jeżeli dzisiaj mówimy o tym, że energetyka czy gospodarka europejska ma opierać się na surowcach krytycznych, które nie są dostępne w Europie, oznacza to uzależnienie się od Chin czy Rosji, prowadzące wprost do kolejnych zagrożeń” – przestrzegała polityk.

„Dlatego musimy racjonalnie podchodzić do tych zmian. Proponujemy swoje rozwiązania, nowe drogi. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że transformacja energetyczna jest nieunikniona, ale dla nas - dla Polski i dla Europy - niezbędne są nowoczesne górnictwo i nowoczesna gospodarka wykorzystująca węgiel, czyli surowiec, który jest tutaj dostępny” – uważa Beata Szydło.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu