Sznurek do maszyn będzie jednak tańszy. Osiem procent podatku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2018,9:40 Aktualizacja: 16-01-2018,9:58
A A A

Długo to trwało, ale w końcu Ministerstwo Finansów przecięło węzeł gordyjski w postaci sporów o stawkę podatku VAT, jaką obarczony ma być sznurek do maszyn rolniczych. Ostatecznie stanęło na 8 proc.

Rolniczy sznurek od dawna znajduje się (pod pozycją 78) w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych preferencyjną stawką podatku w wysokości 8 proc.

sznurek do maszyn rolniczych, sznurek, podatek za sznurek, rolniczy samorząd, kontrola skarbowa, podatek vat

8 czy 23 procent? Podatek za sznurek do maszyn rolniczych budzi wątpliwości

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego poprosił Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów o interwencję w sprawie opodatkowania sznurka do maszyn rolniczych. Rolniczy samorząd dostał bowiem pismo od...

Inspektorzy skarbowi niekiedy kwestionowali to jednak i wskazywali na konieczność stosowania pełnej, 23-proc. stawki podatku. Uznawano bowiem, że sznurek był przeznaczany na inne cele niż rolnicze.

Słynna stała się sprawa firmy z Sieradza, produkującej sznurek, której nakazano rozliczyć się na nowo z podatku w wyższym wymiarze, co oznaczałoby przypuszczalnie jej upadłość. W obronie przedsiębiorstwa i rolników stanęła Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. Wystąpiła w tej sprawie do ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego (dziś premiera).

Rolniczy samorząd ostrzegał, że podniesienie stawki podatku VAT z 8 do 23 proc. spowoduje poważne reperkusje dla producentów rolnych.

Po ponad roku (29 grudnia 2017 r.) resort finansów wydał oraz rozesłał do izb administracji skarbowej obowiązującą interpretację. W dokumencie wyjaśniono, że zgodnie z unijną tzw. dyrektywą VAT, państwa członkowskie mogą stosować stawki obniżone podatku VAT, jednak wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług o określonych kategoriach. Wśród nich jest produkcja rolna.

Rolnicy z Solidarności nie założą sobie sznura na głowę

Związkowcy z Solidarności RI przedłużyli swój protest przed kancelarią premiera do 20 marca. O tym co będzie później zdecyduje posiedzenie prezydium Rady Krajowej, które prawdopodobnie zbierze się w niedzielę.   Zbigniew...

Biorąc to wszystko pod uwagę oraz fakt, że we wspomnianym załączniku nr 3 do ustawy o VAT nie ma wyraźnie określonych dodatkowych warunków w odniesieniu do dostaw sznurka do maszyn rolniczych, które muszą być spełnione, aby można było skorzystać ze stawki preferencyjnej (np. oświadczeń nabywców o jego wykorzystaniu do określonego celu) - jak napisało ministerstwo "należy uznać, że obniżoną do wysokości 8 proc. stawką podatku VAT będą objęte dostawy sznurka, który ze względu na jego cechy fizyczne i właściwości oferowany jest z przeznaczeniem do maszyn rolniczych".

Według resortu finansów późniejsze rzeczywiste wykorzystanie sznurka przez nabywcę pozostaje bez wpływu na zastosowanie przez sprzedawcę stawki VAT w wysokości 8 proc.
 

Poleć
Udostępnij