8 czy 23 procent? Podatek za sznurek do maszyn rolniczych budzi wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2016,11:35 Aktualizacja: 07-12-2016,12:04
A A A

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego poprosił Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów o interwencję w sprawie opodatkowania sznurka do maszyn rolniczych.

Rolniczy samorząd dostał bowiem pismo od producenta z Sieradza z informacją, że przedstawiciele organów kontroli skarbowych kwestionują zasadność stosowania 8-proc. stawki podatku vat przy sprzedaży sznurka i sugerują objęcie takich transakcji stawką 23-proc.

podatki, kwota wolna od podatku, pis, finanse, sejm

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających idzie w górę

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł, ale zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia - zdecydował we wtorek Sejm, przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji...

Sprawdziliśmy, że w załączniku nr 3 do ustawy o vat, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8 proc., pod pozycją 78 mieści się "Sznurek do maszyn rolniczych". Prawdopodobnie zastrzeżenia dotyczą tego, że towar ten jest kupowany nie tylko przez rolników i wykorzystywany do celów inne niż rolnicze.

"Zarząd IRWŁ po przeanalizowaniu sytuacji wyraża zaniepokojenie, ponieważ podniesienie stawki podatku VAT z 8 do 23 proc. spowoduje poważne reperkusje dla producentów rolnych. Bezpośrednim skutkiem podniesienia podatku VAT na sznurek do maszyn rolniczych będzie kolejny wzrost cen środków do produkcji rolnej, a co za tym idzie wzrost cen usług rolniczych. W konsekwencji spowoduje to dalszy spadek opłacalności produkcji rolnej. Ponadto dla konsumenta, skutkiem tego działania, będzie wzrost cen produktów rolnych" - czytamy w wystąpieniu łódzkiej izby.

W dokumencie podkreślono również, że w ostatnich latach stale zmniejsza się opłacalność produkcji bowiem wzrost cen nawozów, środków ochrony roślin, paliwa nie jest adekwatny do stawek uzyskiwanych za płody.

"Mimo ustawowej regulacji w zakresie stawki podatku vat na sznurek do maszyn rolniczych, jej kwestionowanie przez organy kontroli skarbowej jest dla samorządu rolniczego co najmniej niezrozumiałe i działaniem nie tylko na szkodę producenta sznurka, ale także na szkodę producentów rolnych" - wskazuje na koniec IRWŁ.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu