Szakale są w Polsce. Uważajcie!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2017,12:15 Aktualizacja: 11-01-2017,12:49
A A A

Dzikie zwierzęta nader często powodują straty w uprawach i stadach gospodarskich. Dlatego informacje o ich populacjach są ważne dla rolników. A wygląda na to, że gospodarze muszą brać pod uwagę także… szakale.

Te drapieżniki z rodzaju wilków kojarzą się nam przede wszystkim z filmów przyrodniczych poświęconych głównie Afryce, gdzie zamieszkują szakale pręgowane, czaprakowe czy etiopskie. Największe z tej rodziny - szakale złociste - występują w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji.

szakal złocisty, Węgry, straty, hodowla owiec, drapieżnik

Szakal złocisty dziesiątkuje zwierzęta hodowlane na Węgrzech

Szakale złociste, które rozmnożyły się na południu Węgier, powodują miliardowe straty, gdyż zabijają zwierzęta leśne oraz hodowlane - poinformował dziennik "Magyar Hirlap". - Jeszcze w 1989 r. szakal złocisty był uważany na...

O tym, że ma do czynienia z szakalem, od razu wiedział pracownik Nadleśnictwa Kwidzyn (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku). Mężczyzna udał się w miejsce, gdzie według informacji, którą tuż przed końcem ubiegłego roku otrzymali leśnicy, miał znajdować się "dziwny lis" lub "mały wilk".

Zwierzę było martwe i miało ślady walki. O tym, że jest to właśnie szakal, można było przekonać się po obejrzeniu zwłok. Cechą charakterystyczną tego gatunku są zrośnięte opuszki środkowych palców przednich łap.

Informację o tym niecodziennym znalezisku szybko przekazano do gdańskiej RDLP, regionalnego dyrektora ochrony środowiska, powiatowego lekarza weterynarii i Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

"Pracownicy IBS  na podstawie zdjęć stwierdzili, że jest to szakal złocisty, choć należało jeszcze potwierdzić tę informację. Z prośbą o próbki tkanki i sierści odezwały się również inne instytucje: Uniwersytet Warszawski, Wydział Genetyki i Biotechnologii oraz Stowarzyszenie dla natury "Wilk". Po kilku dniach białowieski IBS potwierdził, że to na pewno szakal złocisty" - podaje serwis informacyjny Lasów Państwowych.
wilk, ataki wilków, zwierzęta hodowlane, warmia i mazury, fladry

Wilki nie boją się już ludzi. Wchodzą nawet do zagród

Liczebność wilków wzrosła tak drastycznie, że zatraciły wrodzony instynkt i przestały bać się ludzi - przekonuje rolniczy samorząd. Zarząd KRIR domaga się przywrócenia wilka na listę zwierząt łownych. Sygnały o coraz śmielszych...

Dalsze badania mają dostarczyć informacji o diecie tego osobnika oraz o tym, skąd tu przywędrował. Na dziś wiadomo, że był to ważący 14 kg samiec z pogryzionym ciałem. Prawdopodobnie przed śmiercią dopadły go wilki.

"Informacje o szakalach złocistych na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pojawiały się już na początku 2016 r. Okazało się, że w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice, na terenie OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn, zaobserwowano sześć zwierząt. Wprawdzie nie udało się sfotografować drapieżników, ale obserwacje wielokrotnie się powtórzyły" - informują LP.

W Polsce - na zachodnich i wschodnich krańcach, m.in. na Polesiu i w Dolinie Biebrzy oraz w woj. zachodniopomorskim - pojedyncze osobniki tego gatunku obserwowane są od 2015 r.

Jak rozpoznać szakala? Ma krótkie, szorstkie futro o kolorze pomiędzy złotym a jasnożółtym, przechodzącym w brąz na końcach kończyn. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i regionu zamieszkania.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu