Susza daje się we znaki bocianom. Wyrzucają z gniazd młode

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Joanna Kiewisz-Wojciechowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2023,8:40 Aktualizacja: 08-06-2023,8:41
A A A

Panująca w północnej Polsce susza daje się we znaki bocianom, które mają coraz mniej żerowisk. Z tego powodu dorosłe ptaki wyrzucają z gniazd pisklęta - poinformowali PAP ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) powiedział PAP, że bociany w razie braku możliwości wykarmienia potomstwa same eliminują pisklęta - wyrzucają je z gniazd. Czynią tak również z pisklętami zbyt słabymi czy chorymi.

"Teraz niestety dostajemy wiele telefonów od ludzi, że młody bocian jest poza gniazdem. To są trudne sytuacje, bo nie wiemy, czy mały bocian był niezdarny i wypadł, czy został z gniazda wyrzucony" - powiedział PAP Menderski.

Bociany w niebezpieczeństwie. Zobacz, co się stało

Znajdującego się w sporych opałach bociana ratowali strażacy z Ciechanowa (woj. mazowieckie). Będący symbolem polskiej wsi ptak trafił ostatecznie na lekarską obserwację. Rehabilitację przejdzie zaś bocian ocalony przez policjantów ze...

Sucho dramatycznie

Ornitolog przyznał, że zwykle radził, by takiego ptaka włożyć ponownie do gniazda, ale teraz dochodzi do sytuacji, w których pisklęta są wyrzucane ponownie.

"Dlatego jest na to jedna rada - oddanie małego bociana do ośrodka zajmującego się pomocą dzikim ptakom" - powiedział.

Na Warmii i Mazurach jest kilka ośrodków, do których można oddać młode bociany - m.in. w Krutyni na Mazurach czy w Bukwałdzie na Warmii.

Anna Iwicka, która z ramienia PTOP prowadzi w Żywkowie bocianie gospodarstwo przyznała, że w tym roku wyjątkowo wiele ptaków jest wyrzucanych z gniazd. W ocenie przyrodników z PTOP winna tej sytuacji może być susza - w maju w wielu miejscach w Warmińsko-mazurskiem nie padało wcale lub symbolicznie (5-7 mm deszczu).

"Sucho jest u nas dramatycznie, bociany boją się, że nie wykarmią młodych" - powiedziała Iwicka.

iung-pib, krir, szmulewicz, susza rolnicza, plony

Susza wpłynie na plony. Deszcze potrzebne od zaraz

Stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB). To potwierdzenie sytuacji, którą rolnicy obserwują na swoich polach....

Zmiany w koszeniu

Brak opadów wpłynął na zmniejszenie ilości mięczaków, mniej jest owadów czy drobnych gryzoni, a to pokarm bocianów - wskazał Sebastian Menderski. Do tego - jak dodał - dochodzą zmiany związane z koszeniem łąk.

"Obecnie wielu rolników, korzystając z programów rolnośrodowiskowych, kosi łąki po 15 czerwca. Ten przepis chroni łąki i żyjące na nich zwierzęta, ale dla bocianów jest niekorzystny, bo bociany żerują na nisko skoszonej czy zgryzionej trawie. To kolejny element działający na niekorzyść bocianów" - podkreślił.

W tym roku w Żywkowie zasiedlonych jest 37 gniazd, wiele bocianów ma po 2-3 pisklęta. "Ale liczba wyrzucanych ptaków z gniazd może sprawić, że w tym roku będzie mniejszy przychówek niż przed rokiem, gdy mieliśmy o kilka zasiedlonych gniazd mniej" - podkreślił Menderski.

Anna Iwicka dodała, że niektóre z bocianów nie podjęły lęgów i po krótkim pobycie w Żywkowie odleciały szukać lepszych warunków do życia.

W ocenie ornitologów kolejne dni bez opadów będą powodowały wyrzucanie z gniazd kolejnych młodych. Prognozy nie przewidują dla Warmii i Mazur większych opadów.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu