Spis świń raz na pół roku – rolnikom zarzuca się niedopełnienie obowiązku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2025,11:30 Aktualizacja: 07-07-2025,11:46
A A A

Przepisy dotyczące spisu świń budzą zastrzeżenia wśród hodowców. Ministerstwo rolnictwa zajęło stanowisko w tej sprawie. Będą zmiany?

Samorząd rolniczy wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w sprawie rolników utrzymujących trzodę chlewną, na których ciąży obowiązek dokonywania spisu świń co najmniej raz na 6 miesięcy, nie później jednak niż 30 czerwca oraz 31 grudnia danego roku.

Wniosek o zmianę przepisów

„Rolnicy takie spisy w swoich gospodarstwach wykonali i zgłosili dane do Agencji i Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast podczas czynności kontrolnych Inspekcja Weterynarii wykazała niedopełnienie obowiązku zgłoszenia spisu w terminie, pomimo iż spis był każdorazowo sporządzany do 30 czerwca i 31 grudnia. Zdaniem kontrolujących, każdy kolejny spis świń powinien być sporządzany przed upływem kolejnych sześciu miesięcy, a nie tylko w terminie do 30 czerwca i 31 grudnia” – brzmiało wystąpienie.

Wnioskowano w nim w związku z powyższym o zmiany w przepisach, by nie stwarzały one trudności interpretacyjnych zarówno dla hodowców, jak i służb odpowiedzialnych za nadzorowanie przestrzegania prawa w tym zakresie.

Na drugi spis jest 6 miesięcy

W odpowiedzi MRiRW zwraca uwagę na art. 31 Ustawy z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, zgodnie z którym posiadacz trzody dokonuje spisu świń przebywających w siedzibie jego stada, obejmującego liczbę świń oraz opis stosowanego modelu produkcji i systemu utrzymywania tych zwierząt - co najmniej raz na sześć miesięcy, nie później jednak niż w dniu 30 czerwca oraz w dniu 31 grudnia danego roku.

duńskie warchlaki, prosięta, import prosiąt, hodowcy świń, producenci tuczników, trzoda chlewna, Gobarto Hodowca

Polski hodowca w łańcuchu zarobku na produkcji świń znajduje się na końcu

Import świń, głównie z Danii, ale też z Niemiec oraz innych krajów powoduje, że polski rolnik w łańcuchu zarobku na produkcji trzody znajduje się na końcu. Dania, będąca niekwestionowanym liderem eksportu świń do Polski, sprzedała w...

„Posiadacz świni zgłasza do komputerowej bazy danych ARiMR informacje objęte spisem w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu. Zatem spis świń powinien zostać dokonany przez posiadacza świń przynajmniej dwa razy w danym roku, przy czym pierwszy spis powinien zostać dokonany najpóźniej do 30 czerwca, a drugi najpóźniej do 31 grudnia danego roku. Drugi spis świń powinien zostać dokonany w terminie nieprzekraczającym okresu sześciu miesięcy od sporządzenia poprzedniego spisu w danym roku” – wyjaśnia resort rolnictwa.

MRiRW wystąpi do ARiMR

Jak podkreśla, wynik spisu świń obowiązkowo ma zostać zgłoszony do komputerowej bazy danych przez posiadacza najpóźniej w terminie 7 dni od jego sporządzenia.

„Biorąc pod uwagę powyższe uprzejmie informuję, że Ministerstwo nie planuje podjęcia interwencji legislacyjnej w wnioskowanym zakresie” – czytamy w piśmie sygnowanym przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

Jednocześnie resort informuje, że wystąpi do ARiMR z prośbą o rozpowszechnienie informacji przypominającej o obowiązku dokonywania spisów świń i terminach, w jakich mają być one realizowane zgodnie z przepisami.

Poleć
Udostępnij
Advertisement