Solidarność chce zakazać handlu w niedzielę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2016,8:45 Aktualizacja: 09-03-2016,9:15
A A A

Solidarność rozpocznie zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę - poinformował Alfred Bujara, szef krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność".

Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego zorganizował w Sejmie spotkanie m.in. na temat wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę.

Podczas spotkania Alfred Bujara, szef Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" przedstawił założenia obywatelskiego projektu ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę. Jak mówił, jeszcze nie jest przesądzone, czy będzie to całkiem nowy projekt ustawy, czy nowelizacja kodeksu pracy.

zakupy, sklepy, Społem, handel, podatki, Polska Grupa Supermarketów, PGS

Chcą chronić sklepy Społem i ograniczyć handel w niedzielę

Polska Grupa Supermarketów (PGS) zapowiada obronę najniższej skali podatkowej 0,01 proc. dla najmniejszych sklepów oraz 0,1 proc. dla sieci o obrotach do 240 mln zł. Celem jest ochrona największej polskiej sieci Społem, pod...

Argumentował, że pracownicy handlu są przemęczeni pracą 7 dni w tygodniu, że nie mają czasu na życie rodzinne. Wprowadzanie wolnych niedziel, jego zdaniem, nie spowoduje pogorszenia sytuacji gospodarczej ani nie doprowadzi do wzrostu bezrobocia, bo handel przeniesie się na inne dni tygodnia.

- Nie boimy się konsekwencji wprowadzenia wolnej niedzieli. Będziemy zbierać podpisy pod projektem obywatelskim - zapowiedział Bujara.

Zgodnie z założeniami projektu handel zakazany byłyby w niedziele, święta, Wigilię i Wielką Sobotę. Wyjątkiem byłoby kilka niedziel w roku, m.in. przedświąteczne i tzw. wyprzedażowe.

Wyłączone spod działania ustawy byłyby też sklepy do 5 metrów kwadratowych, prowadzone przez właścicieli i członków ich rodzin, piekarnie, stacje benzynowe do 300 metrów kwadratowych, sklepy w szpitalach, na lotniskach, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami itp.

- Nie chcemy przechodzić z jednej skrajności w drugą i uniemożliwiać Polakom robienia w niedzielę jakichkolwiek zakupów - tłumaczył związkowiec.  
podatek od hipermarketów, polska izba handlu, Wojciech Kruszewski

Podatek od hipermarketów może zniszczyć handel detaliczny

Polska Izba Handlu przedstawiła przygotowane na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu i rady Izby stanowisko w sprawie wprowadzenia proponowanego przez PiS podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. - Według PIH kryterium opodatkowania...

Większość handlowców też opowiadało się za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Padały argumenty o konflikcie pracy w niedzielę z wartościami chrześcijańskimi, a nawet o wpływie na zdrowie psychiczne pracowników.  

Głosy takie jak przedstawiciela Konfederacji Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, który przestrzegał, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę doprowadzi do wzrostu bezrobocia, należały do rzadkości.

Uczestnicy spotkania odnosili się też do postulatów, by to samorządom zostawić decyzje, czy wprowadzać zakaz handlu w niedzielę oraz by zamiast zakazu podwyższyć po prostu stawki za pracę w niedzielę.

Adam Abramowicz (PiS), szef Zespołu Parlamentarnego na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego argumentował, że zostawienie decyzji samorządom spowoduje, że będą one miały "dylemat więźnia" - będą bały się wprowadzić zakaz handlu w niedzielę w obawie, że inne samorządy tego nie zrobią i będą miały lepszą sytuację gospodarczą.

Bujara z kolei argumentował, że sami pracownicy handlu wolą, by wprowadzić zakaz handlu zamiast wyższych stawek, bo chcą mieć po prostu dzień wolny. Abramowicz przyznał, że trudno jeszcze przewidzieć, czy projekt Solidarności poprze w Sejmie PiS, bo wiele zależy od ostatecznego kształtu dokumentu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu