Smart Villages, czyli inteligentne wioski. Tam ma się lepiej żyć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2019,13:10 Aktualizacja: 23-10-2019,13:17
A A A

Inteligentne wioski to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Ma bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy i jakość życia na wsi.

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich zorganizowała w ministerstwie rolnictwa międzynarodowe warsztaty "Inteligentne Wsie jako skuteczny sposób na kluczowe wyzwania obszarów wiejskich".

Centrum Usług Społecznych, andrzej duda, rozwój obszarów wiejskich, kowr, Halina Szymańska

Obszary wiejskie to coraz częściej miejsca do zamieszkania z wyboru

Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP przekonuje, że obszary wiejskie coraz częściej stają się miejscem do zamieszkania z wyboru. W tym roku na rozwój tych terenów pójdą 24 mld zł. Polityk wzięła udział w czwartek...

Obecny na Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu zapewnił, że dla rządu rozwój obszarów wiejskich jest zadaniem priorytetowym. - Jak sprawić, żeby ludzie, którzy zdecydują się zamieszkać na wsi czuli się dobrze, byli szczęśliwi i mogli realizować swoje marzenia i plany - zastanawiał się polityk.

Już teraz na wielu obszarach wiejskich społeczności organizują się w poszukiwaniu innowacyjnych, inteligentnych rozwiązań lokalnych problemów. W tym kontekście znaczenie "inteligentne" jest dużo szersze niż tylko technologie cyfrowe i obejmuje zagadnienia społeczne, ekonomiczne i dotyczące innowacji środowiskowych.

Minister zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami coraz szybszych zmian, nie tylko klimatycznych, ale także społecznych, technicznych i technologicznych. Jak zauważył nie wszystko co do tej pory uważano za nowoczesne jest jednocześnie dobre.

- Musimy na nowo zdefiniować co znaczy słowo nowocześnie, aby nie powtórzyć błędów, których skutki obserwujemy dziś w światowym rolnictwie. Polska jest ewenementem. Podczas gdy w Portugalii czy Hiszpanii wsie szybko się wyludniają, w naszym kraju co roku około 50 tysięcy więcej osób chce przenieść się na wieś, niż wyjechać z niej do miasta. Rekomendacje, które państwo wypracowujecie są niezwykle ważne pod kątem następnego okresu programowania i udzielania wsparcia - stwierdził Ardanowski.

rozwój obszarów wiejskich, jan krzysztof ardanowski, ryszard zarudzki, wsparcie dla rolnictwa, SZRWRiR 2030

Rząd czeka na pomysły na rozwój obszarów wiejskich

Do 2 lipca potrwają konsultacje publiczne w sprawie Strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Jak zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu głównym celem...

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na zmianę w podejściu do nowych wyzwań. - Mam nadzieję, że nastąpi rzeczywiste uproszczenie, bo jak dotąd biurokracja niepotrzebnie komplikuje procedury - podkreślił.

Dodał, że kraje członkowskie mają proponować swoje rozwiązania, z których będą rozliczane. - Te pomysły nie mogą zakłócać warunków konkurencji. Pomysłu dla konkretnej miejscowości nie wypracujemy odgórnie. To musi odbywać się przy udziale danej społeczności - powiedział minister.

Przytoczył przykład nowego podejścia do wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich, które na mocy nowych przepisów rozwijają się dynamicznie.

Warsztaty w Polsce mają stworzyć możliwość wymiany informacji o inicjatywach i społecznościach działających zgodnie z ideą Smart Villages w szczególności w Europie Środkowej.

Ich celem jest omówienie, w jaki sposób doświadczenia można przenieść do naszego kraju oraz zwiększyć znaczenie idei w nowej perspektywie finansowej.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, jan krzysztof ardanowski

Rząd bierze pełną odpowiedzialność za wieś. Unia nie przeszkodzi

- Rząd PiS chce przyjąć pełną odpowiedzialność za obszary wiejskie i rolnictwo - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji "Stan prac nad planem strategicznym WPR na lata 2021-2027". - Bardzo się cieszę, że Komisja...

Smart Villages stwarza nowe możliwości np. poprawy mobilności, rozwoju przedsiębiorczości, korzystania z możliwości jakie daje np. biogospodarka i gospodarka o obiegu zamkniętym, zapewnienia wysokiej jakości edukacji i usług zdrowotnych lub zapobiegania wykluczeniu społecznemu.

Międzynarodowe warsztaty odbywają się w podziale na grupy, które omawiają wdrażanie Smart Villages w różnych obszarach życia wsi:

  • w rozwiązywaniu problemów transportu i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich
  • w rozwiązywaniu problemów edukacji, wykluczenia osób starszych i zdrowia na obszarach wiejskich
  • w wykorzystaniu szans jakie niesie ze sobą biogospodarka (w tym krótkie łańcuchy dostaw żywności, energia odnawialna, Rolnictwo 4.0)
  • w odniesieniu do problemów horyzontalnych na wsi polskiej i europejskiej (dostęp do szerokopasmowego internetu, usług cyfrowych, poziom kompetencji cyfrowych mieszkańców)

    Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
Skomentuj