Obszary wiejskie to coraz częściej miejsca do zamieszkania z wyboru

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Doczekalski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2019,15:00 Aktualizacja: 03-10-2019,14:55
A A A

Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP przekonuje, że obszary wiejskie coraz częściej stają się miejscem do zamieszkania z wyboru. W tym roku na rozwój tych terenów pójdą 24 mld zł.

Polityk wzięła udział w czwartek we Wrocławiu w kolejnej z cyklu konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich". KPRP jest koordynatorem cyklu, którego celem jest prezentacja programów skierowanych do mieszkańców wsi.

płatności bezpośredne za 2019 rok, ministerstwo rolnictwa, Europejski Bank Centralny, jednolita płatność obszarowa

Płatności bezpośrednie za 2019 rok. Znamy projektowane stawki

30 września Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2019 r. Wynosi 4,3782 zł za 1 euro i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,2774 zł). W ministerstwie rolnictwa opracowano...

W przedsięwzięcie zaangażowani są Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz trzynaście ministerstw. W konferencjach uczestniczą przede wszystkim samorządowcy.

Szymańska powiedziała, że w tym roku prezentowanych jest 115 projektów związanych z obszarami wiejskim. - Przekazanych zostanie na nie 24 mld zł, a w przyszłym roku 48 mld zł. Mamy zatem dużą perspektywę rozwojową, duże pieniądze, ale też dużo do zrobienia - podkreśliła.

Pieniądze zostaną przekazane m.in. na inwestycje drogowe, w tym 6 mld zł w ramach Funduszu Dróg Gminnych i Powiatowych. Wśród inwestycji w obszarach wiejskich wymieniła też budowę sieci kolejowych, remonty dworców, budowę sieci wodnokanalizacyjnych, czy docieplania budynków związane z programem "Czyste powietrze". - To również pieniądze na działania edukacyjne, prozdrowotne, prospołeczne - zaznaczyła.

Jeden z prezentowanych projektów to budowa Centrów Usług Społecznych. To inicjatywa prezydenta RP. - Gminy będą mogły tworzyć takie centra. Chodzi o to, by wyjść naprzeciw oczekiwania mieszkańców i by rozwijać sektor usług społecznych - powiedziała Szymańska.

Szefowa KPRP pytana, jak ma w przyszłości wyglądać polska wieś, odparła, że obszary wiejskie coraz częściej stają się miejscem do zamieszkania z wyboru.

- To coraz częściej miejsce do życia dla ludzi, którzy chcą żyć bliżej natury, ekologicznie. Dlatego musimy stworzyć warunki takie, aby ludzie mogli tam prowadzić działalność zawodową, w dobry sposób edukować dzieci, by mieli dostęp do, na przykład, internetu szerokopasmowego, czy innych udogodnień, które są w obszarach zurbanizowanych - podkreśliła szefowa KPRP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj