Kłopoty z ubezpieczeniem upraw wracają jak bumerang. Rolnicy dostali odmowy ws. polis od przymrozków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2025,14:00 Aktualizacja: 22-05-2025,14:34
A A A

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) poinformowała o uzyskaniu odpowiedzi z resortu rolnictwa na swoje wystąpienie w sprawie trudności z ubezpieczeniami upraw od przymrozków. Jakie zajął on stanowisko?

WIR - jak podkreśliła - w reakcji na liczne monity od rolników prowadzących m.in. uprawy sadownicze, interweniowała w sprawie odmowy zawarcia polis ubezpieczeniowych od ryzyka przymrozków wiosennych przez zakłady ubezpieczeniowe.

Odmawiają ubezpieczenia upraw

„Rolnicy skarżyli się, że zakłady ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczania roślin sadowniczych, szczególnie upraw pestkowych. Dodatkowo zgłaszali problem, że w przypadku kiedy firma ubezpieczeniowa musiała wypłacić odszkodowanie rolnikowi z tytułu np. przymrozków, to odmawia ona w kolejnym roku temu rolnikowi zawarcia polisy ubezpieczeniowej” – wyjaśniła WIR w swoim serwisie internetowym.

wir, przymrozki, ubezpieczenie, ubezpieczenie upraw

WIR: zakłady odmawiają ubezpieczeń od przymrozków. Rolnicy oburzeni

Zakłady ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia od przymrozków – alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR). Pismo WIR w tej sprawie zostało skierowane do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza. Zawiera prośbą...

Zwróciła ponadto uwagę, że mimo iż składki ubezpieczeniowe dla upraw w sadach wynoszą nawet 10 tys. zł od 1 ha, to ubezpieczyciele nie chcą zawierać umów ubezpieczeniowych.

„Rolnicy nie rozumieją, takiego stanu rzeczy, gdyż oficjalnie namawia się ich, aby ubezpieczali swoje plantacje od niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, a w rzeczywistości sytuacja ta wygląda tak, że firmy odmawiają zawarcia umów ubezpieczeń” – wskazała Izba.

Zmniejszona pomoc za szkody

Dodatkowo przypomniała, że gdy rolnik nie zawrze polisy ubezpieczeniowej, w razie wystąpienia szkody ewentualna pomoc państwa jest mu pomniejszana z tytułu właśnie braku ubezpieczenia.

„Ponadto sadownicy wskazują również na fakt, że jest dopłata państwa do ubezpieczenia, ale w przypadku sadów wynosi ona ok. 30 proc., a nie 65 proc., jak się przekazuje” – stwierdził wielkopolski samorząd rolniczy.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia budynków rolnych w 2025?

Według polskich przepisów do obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych należy polisa OC rolnika, ubezpieczenie budynków rolnych oraz w sytuacji, gdy rolnik pobiera dopłaty bezpośrednie, także ubezpieczenie upraw. W tym artykule skupimy się...

Problem wraca jak bumerang

Należy także w jego ocenie zauważyć, że problem ubezpieczeń upraw się powtarza. „W ubiegłym roku była podobna sytuacja, rolnicy również prosili o interwencję w tej sprawie. Rolnicy są bardzo oburzeni na ten fakt. Ponadto, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, często w późniejszym okresie pojawia się pytanie: dlaczego rolnicy nie ubezpieczyli swoich upraw, przecież rząd dopłaca o ubezpieczeń. Niestety jest to niemożliwe ze względu odmowy zawarcia polisy przez zakłady ubezpieczeń” – podkreśliła WIR.

Oferty dla sadów były jesienią?

I podała teraz, co w swojej odpowiedzi napisało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Zapewniło ono, że wszystkie zakłady ubezpieczeń, z którymi minister podpisał umowy na stosowanie w 2025 r. dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, zawarły w swojej ofercie ubezpieczenia upraw rolnych od przymrozków wiosennych.

pomoc dla pszczelarzy, ps wpr, pszczelarze, pomoc

Problemy w pomocy dla pszczelarzy? Resort odpowiedział na wezwanie do pilnych działań

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ustosunkowało się do interpelacji poselskiej w sprawie „kryzysu” w realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) - w zakresie pomocy dla pszczelarzy w 2025...

„Zgodnie z informacją Polskiej Izby Ubezpieczeń, dotowane ubezpieczenie sadów od niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym od przymrozków wiosennych, było oferowane przez zakłady ubezpieczeń podczas jesiennego sezonu sprzedaży. Zawarcie umów ubezpieczenia było poprzedzone oceną ryzyka, przy której brana była pod uwagę historia szkodowa danego rolnika, ujemne temperatury w okresach: rozwijania się pąków kwiatowych, kwitnienia oraz zawiązywania się owoców” – miał wyjaśnić resort rolnictwa.

Unikają wysokiej ekspozycji

Według niego, w obecnym sezonie sprzedaży wiosennej większość zakładów ubezpieczeń nie zawiera z sadownikami polis ubezpieczeniowych obejmujących ochroną ubezpieczeniową upraw ryzyko w postaci przymrozków.

„Te zakłady ubezpieczeń, które to robią, unikają rozbudowywania wysokiej ekspozycji. Na jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń przygotowywana jest przez zakłady ubezpieczeń oferta sprzedaży zawierająca ubezpieczenie przymrozków wiosennych, które mogą wystąpić w 2026 r.” – czytamy w przedstawianej w serwisie WIR odpowiedzi ministerstwa.

Źródło: WIR

Poleć
Udostępnij