Siekierski o zwalczaniu chorób zwierząt: konieczne wypracowanie kroków na przyszłość, m.in. wyznaczenie grzebowisk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2025,10:35 Aktualizacja: 03-07-2025,10:50
A A A

W naszym wspólnym interesie leży podjęcie prac nad szczegółowymi przepisami dotyczącymi zwalczania chorób zwierząt, m.in. wyznaczającymi miejsca grzebowisk – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi (MRiRW) Czesław Siekierski.

Słowa te padły podczas roboczego spotkania ministra z wicewojewodami. Uczestniczyli w nim także wiceministrowie rolnictwa Stefan Krajewski, Jacek Czerniak i Adam Nowak oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz departamentów merytorycznych resortu rolnictwa.

Potrzebne przepisy dotyczące grzebowisk

Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski - jak wynika z relacji MRiRW - podsumował prace zespołu zarządzania kryzysowego w kontekście zagrożenia pryszczycą oraz omówił bieżącą sytuację związaną z występowaniem chorób zakaźnych u zwierząt na terenie Polski.

Minister Czesław Siekierski wskazał przy tym, że sytuacja związana z zagrożeniem pryszczycą, dzięki odpowiednim i szybkim decyzjom, została opanowana, jednak konieczne jest wypracowanie dalszych kroków na przyszłość w zakresie zwalczania takich chorób zwierząt.

W naszym wspólnym interesie leży podjęcie prac nad szczegółowymi przepisami, m.in. wyznaczającymi miejsca grzebowisk, będącymi instrukcją jak krok po kroku działać w podobnej sytuacji kryzysowej” – podkreślił, cytowany w komunikacie, minister Siekierski.

Elektroniczny system szacowania strat?

Podczas spotkania, oprócz kwestii zwalczania chorób zwierząt, podnoszono też temat szkód powstałych w gospodarstwach w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przymrozków, ulewnego deszczu i gradu, które wystąpiły w ubiegłym roku i wiosną 2025 r. Chodziło tu też naturalnie o szacowanie strat poniesionych przez rolników.

„W tym kontekście zwrócono uwagę na potrzebę promowania wśród producentów rolnych i sadowników ubezpieczania upraw oraz konieczność pomocy państwa w tym zakresie, szczególnie, że w ostatnich latach wzrasta częstotliwość i intensywność ich (groźnych zjawisk atmosferycznych – red.) występowania. Ponadto przedstawiciele resortu rolnictwa zapowiedzieli, że trwają prace nad powstaniem elektronicznego systemu szacowania strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, co przyspieszyłoby proces szacowania strat i wypłatę środków pomocowych” – przekazano w relacji MRiRW.

projekt ustawy, rada ministrów, choroby zwierząt, rząd

Zwalczanie chorób zwierząt w nowej ustawie. Będzie alternatywny system przemieszczania świń

Przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt Ustawy o zdrowiu zwierząt przyjęła 1 lipca Rada Ministrów. Dotyczy m.in. zwalczania chorób zwierząt. „Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii...

Wyprzedzające finansowanie operacji

Dodatkowo uczestnicy spotkania dyskutowali na temat wdrażania innowacji w branży rolnej na przykładzie bezzałogowych statków powietrznych (dronów) stosowanych w pracy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Omówiono również kwestię zaangażowania wojewodów w sprawne uruchamianie dotacji na wyprzedzające finansowanie operacji z zakresu scalania gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

„Przedstawiciele kierownictwa resortu zwrócili też uwagę na konieczność odpowiedniego wykorzystania przez ARiMR środków pozostałych z PROW 2014-2020 na działania wodno-kanalizacyjne w rolnictwie” – dodaje ministerstwo.

Źródło: MRiRW

Poleć
Udostępnij
Advertisement