Zwalczanie chorób zwierząt w nowej ustawie. Będzie alternatywny system przemieszczania świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2025,9:00 Aktualizacja: 02-07-2025,23:39
A A A

Przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt Ustawy o zdrowiu zwierząt przyjęła 1 lipca Rada Ministrów. Dotyczy m.in. zwalczania chorób zwierząt.

„Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Regulacja zastąpi większość przepisów częściowo uchylanej ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” – czytamy w opisie na portalu rządu.

Najważniejsze rozwiązania w projekcie

W projekcie określono zadania jednostek, które zajmują się ochroną zdrowia zwierząt oraz zwalczaniem chorób zwierząt. Chodzi w szczególności o Inspekcję Weterynaryjną.

Ponadto opisano zasady szeroko pojętego zwalczania chorób zwierząt (w zakresie, w którym nie obejmują go przepisy unijne), w tym odszkodowań przyznawanych w  ramach tych procedur.

Nie zabrakło także wskazania rozwiązań, które podejmowane mają być w ramach zwalczania chorób zwierząt - w odniesieniu do zwierząt dzikich.

Alternatywa w przemieszczaniu zwierząt

Jeśli chodzi o nowości zawarte w projekcie, to m.in. ustanowienie alternatywnego systemu przemieszczania świń, który - jak zapewniono w opisie - obniży w praktyce koszty ponoszone przez posiadaczy zwierząt oraz usprawni przemieszczanie zwierząt.

projekt ustawy, środki ochrony roślin, ewidencja zabiegów ochrony roślin, ewidencja śor

Elektroniczna ewidencja zabiegów środkami ochrony roślin – rząd zatwierdził zmianę

Wraz z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie przepisy znowelizowanej Ustawy o środkach ochrony roślin. Dotyczą elektronicznej ewidencji oprysków w specjalnym systemie teleinformatycznym. Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy...

Ponadto przewidziano skrócenie przez ministra rolnictwa terminu zgłoszenia do komputerowej bazy danych zdarzeń dotyczących zwierząt (np. przemieszczeń), w sytuacji zagrożenia lub wystąpienia choroby kategorii A (np. pryszczyca). Ma się to przyczynić do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zwierząt.

Ułatwienia dla samorządu weterynaryjnego

Autorzy projektu zapewniają ponadto o wprowadzeniu w nim ułatwienia dla działań samorządu lekarzy weterynarii, jeśli chodzi o wydawanie zaświadczeń o prawie wykonywania zawodu lekarza weterynarii przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne, a także dyplomów lekarzom weterynarii, którzy otrzymali tytuł specjalisty przez Komisję do spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Poleć
Udostępnij
Advertisement