Sejm skierował nowelizację ustawy o podatku rolnym do prac w komisjach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
25-02-2017,21:00 Aktualizacja: 25-02-2017,21:03
A A A

Celem projektowanej ustawy jest ograniczenie zasady solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. Projekt po pierwszym czytaniu w piątek został odesłany do dalszych prac w komisjach.

Jest to komisyjny projekt, który poparły wszystkie kluby parlamentarne. Po pierwszym czytaniu na obradach plenarnych Sejmu został on skierowany do dalszych prac w komisji finansów oraz komisji samorządu terytorialnego.

Projektowana ustawa powstała z inicjatywy Komisji do Spraw Petycji jako reakcja na petycję skierowaną do Sejmu przez Spółdzielnię Mieszkaniową Projektant z siedzibą w Rzeszowie.

- Rozporządzenie to ma zmienić przepisy ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, tak aby zawarta w tych ustawach zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości - poinformował poseł sprawozdawca Mirosław Maliszewski (PSL).

Obecnie podmiot (osoba), która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości, a więc w istocie płacić także za współwłaściciela zwolnionego z obowiązku opłacenia podatku.

podatek rolny, gus, główny urząd statystyczny, rolnictwo, pieniądze

Podatek rolny będzie trochę niższy? Podstawa już ogłoszona

Ogłoszona już została podstawa do ustalenia wysokości podatku rolnego na rok 2017. Jest niższa od bazy wyliczeń tegorocznych stawek w poszczególnych gminach. Podstawą jest średnia cena skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających...

Mimo, że orzecznictwo sądowe jak i Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać poprzez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku to praktyka stosowana przez organy podatkowe jest inna - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Jeżeli podatek ten jest wysoki, osoby, które muszą go płacić za inne podmioty oddają sprawę do sądu i na ogół ją wygrywają - zaznaczył Maliszewski.

W przypadku drobniejszych kwot, prowadzi to często do nadmiernego i całkowicie nieuzasadnionego obciążania obywateli. Przykładowo, jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca współwłaścicielem gruntu wspólnie z gminą ma zapłacić podatek od nieruchomości, to de facto płacą go mieszkańcy w swoim czynszu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu