Sąd uznał, że kury i koguty to nie zwierzęta domowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Beata Kołodziej PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2020,15:00 Aktualizacja: 18-02-2020,15:06
A A A

Tarnowski sąd uznał, że kury i koguty nie są zwierzętami domowymi, a gospodarskimi, co oznacza, że właściciel utrzymujący te zwierzęta na posesji w sąsiedztwie bloku, łamie prawo.

Chodzi o sprawę trzech ozdobnych kur i dwóch ozdobnych kogutów, utrzymywanych przez mieszkańca domu jednorodzinnego w rejonie ulicy Klikowskiej w Tarnowie.

ptasia grypa, Zybułtowo, gmina Grunwald, Główny Lekarz Weterynarii

Ptasia grypa znów zaatakowała

W gospodarstwie w Zybułtowie (gm. Grunwald, woj. warmińsko-mazurskie), utrzymującym ponad 17.600 sztuk indyków, wykryto ognisko ptasiej grypy - podał Główny Inspektorat Weterynarii. To 18. przypadek ptasiej grypy od początku roku w...

Lokatorzy pobliskiego bloku uskarżali się, że kury i koguty swoim pianiem zakłócają spokój, w tym nie dają się wyspać i wnieśli sprawę do sądu.

Obwiniony został uznany za winnego tego, że utrzymywał zwierzęta na terenie (wyłączonym z produkcji rolniczej), na którym jest to niezgodne z przepisami prawa lokalnego, i że utrzymywał kury i koguty w sposób uciążliwy dla sąsiadów.

Mężczyzna twierdził, że zwierzęta traktował jak domowe, a nie gospodarskie, i że jest z nimi emocjonalnie związany.

- Sąd, który orzekał w tej sprawie, stanął na odmiennym stanowisku i stwierdził, że to są zwierzęta o charakterze gospodarskim i nie można ich traktować na takich zasadach, na jakich traktujemy zwierzęta domowe, np. kota, psa, chomika; i że trzymanie ich w tym miejscu narusza zakaz wynikający z przepisów prawa miejscowego - powiedział Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Kara, którą usłyszał właściciel zwierząt, to nagana i obciążenie kosztami sądowymi w wysokości 100 zł. Wyrok nie jest prawomocny.
 

Poleć
Udostępnij