Sąd i deportacja za nielegalną pracę przy mięsie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2020,13:40 Aktualizacja: 29-10-2020,13:49
A A A

Funkcjonariusze Wydziału do Spraw Cudzoziemców Karpackiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia 110 obcokrajowców w zakładzie przetwórstwa mięsnego w okolicach Chrzanowa (woj. małopolskie). Nie obyło się bez nieprawidłowości.

Okazało się bowiem, że aż w 20 przypadkach doszło do nielegalnego powierzenia pracy cudzoziemcom.


pracownicy z ukrainy, prawo,

W jaki sposób legalnie zatrudniać cudzoziemca do czasu ustania epidemii?

W związku z prowadzeniem stanu epidemii koronawirusa Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic. Obecnie wjazd jak i wyjazd z Polski jest praktycznie niemożliwy, także dla obywateli Ukrainy, którzy podejmują pracę w Polsce.  ...

"18 Ukraińców, obywatel Mołdawii oraz Gruzin wykonywali pracę niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniach na pracę lub całkowicie bez stosownych zezwoleń, uprawniających do wykonywania pracy w Polsce" - poinformował KOSG.

Jakby tego było mało, przedsiębiorstwo aż w 44 przypadkach nie wywiązało się z obowiązku poinformowania właściwego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców posiadających oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

W 2 przypadkach cudzoziemcy byli ponadto zatrudnieni bez zawarcia umowy o pracę w formie pisemnej.

"W związku z nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców, wobec przedsiębiorcy zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. Może grozić mu kara grzywny nawet do 30 tys. złotych (art. 120 ust. 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Natomiast w stosunku do 5 cudzoziemców wykonujących pracę bez stosownych zezwoleń, wszczęta zostanie procedura deportacyjna" - podsumowują pogranicznicy.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj