Rząd przyjął projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2018,9:15 Aktualizacja: 26-09-2018,9:22
A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Jest to nowa regulacja określająca formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa.

Projektowane przepisy umożliwią szybką rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich i wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji.

koła gospodyń wiejskich, mateusz morawiecki, rada ministrów, aktywizacja obszarów wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich dostaną wsparcie. Rząd przygotowuje program

Wsparcie finansowe, szybsza ścieżka rejestracji oraz doradztwo prawne - to niektóre z założeń programu aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich, który chce wprowadzić rząd - zapowiada premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy zaproponować...

Zaproponowano podniesienie rangi KGW do poziomu organizacji wyposażonych w osobowość prawną, czyli samorządnych, społecznych organizacji mieszkańców wsi, niezależnych od innych organizacji społeczno-zawodowych rolników (kółek rolniczych), a także od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich nie mają osobowości prawej i są częścią Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Samodzielność organizacyjna i podmiotowość prawna zapewnią niezbędne warunki do realizacji zadań ustawowych i statutowych kół, które będą również mogły być wspierane finansowo środkami publicznymi w formie dotacji. Obecnie KGW nie mogą korzystać z dotacji.

Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Obecnie jest ich ok. 21 tysięcy, powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia (powstałe po 2004 r.).

Organizacje skupiają ponad milion osób. Daje to średnio ok. 60 kół działających w powiecie.

KGW reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Ich działalność skupia się m.in. na rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego oraz zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w propagowaniu kultury i kultywowaniu tradycji.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym pod dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu