RPO pyta prezes ARiMR. Urzędnicy musieli usuwać wieści o protestach?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2018,19:35 Aktualizacja: 07-06-2018,19:38
A A A

Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich zapytał Marię Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o to, czy urzędnicy byli zmuszani do usuwania informacji o niedawnych protestach rolników.

W wystąpieniu podkreślono, że rzecznik praw obywatelskich jako strażnik zagwarantowanych w Konstytucji RP praw, z uwagą analizuje wszelkie sygnały dotyczące problematyki zapewnienia przestrzegania m.in. wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

protest, protest rolników w Warszawie, Unia Warzywno-Ziemniaczana, MRiRW, protest rolników w stolicy

Rolnicy mają dość. Głośny protest w Warszawie

Blisko 300 rolników z całego kraju uczestniczyło w manifestacji zorganizowanej przez Unię Warzywno-Ziemniaczaną, która w środę przeszła ulicami stolicy. Pod hasłem "Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja"...

"Na podstawie doniesień medialnych, rzecznik praw obywatelskich powziął informację o domaganiu się przez polityków i działaczy partii rządzącej, pracujących w lokalnych agencjach rolniczych od pracowników, usuwania z portali społecznościowych wszelkich informacji o akcji protestacyjnej rolników pod groźbą utraty pracy" - napisał Stanisław Trociuk.

Wyraził zaniepokojenie sytuacją dotyczącą polityki kadrowej w lokalnych agencjach rolniczych. Wywieranie nacisku na pracowników może bowiem budzić "poważne wątpliwości zapewnienia przestrzegania podstawowych praw i wolności przysługujących obywatelom, w szczególności konstytucyjnej wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, dotyczących spraw będących przedmiotem publicznego zainteresowania i mających publiczne znaczenie".

"Praktyka taka - w opinii rzecznika praw obywatelskich - może stanowić także naruszenie praw pracowniczych wyrażonych w Konstytucji RP, jak i innych aktach normatywnych" - czytamy w piśmie do szefowej ARiMR.

protest rolników, krzysztof jurgiel, walka z asf w polsce, Unia Warzywno-Ziemniaczana

Jurgiel odpowiada rolnikom. Część postulatów to nie moje kompetencje

Część z długiej listy postulatów protestujących rolników nie leży w kompetencjach ministra rolnictwa. Z kolei część jest już zrealizowanych bądź w trakcie realizacji - napisał w komentarzu Krzysztof Jurgiel pytany przez PAP o...

Poproszono ją też o zajęcie stanowiska w opisywanej sprawie, w szczególności o informację, czy w agencji podjęto się weryfikacji wspomnianych doniesień medialnych.

Warto dodać, że na łamach portalu Onet.pl praktyki polegające na domaganiu się usuwania wieści o rolniczych protestach (związanych m.in. ze sprzeciwem wobec sprowadzania do Polski taniej żywności niewiadomego pochodzenia i jakości) potwierdził Dariusz Klimczak, wiceszef PSL. - Dotarło do mnie bardzo wiele takich informacji. Faktycznie, były takie działania działaczy PiS, którzy "rozdają karty" w agencjach rolnych - powiedział polityk.

Jako "bajki" określił te zarzuty Robert Telus (PiS), wiceszef sejmowej komisji rolnictwa. - Nie wierzę w takie doniesienia, to absolutnie nie do wyobrażenia - stwierdził.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj