Jurgiel odpowiada rolnikom. Część postulatów to nie moje kompetencje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2018,15:15 Aktualizacja: 24-05-2018,15:35
A A A

Część z długiej listy postulatów protestujących rolników nie leży w kompetencjach ministra rolnictwa. Z kolei część jest już zrealizowanych bądź w trakcie realizacji - napisał w komentarzu Krzysztof Jurgiel pytany przez PAP o manifestację rolników.

W środę w Warszawie odbył się protest rolników, którego głównym organizatorem była Unia Warzywno-Ziemniaczana. Przedstawiciele protestujących złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo z postulatami, których spełnienia się domagają.

protest, protest rolników w Warszawie, Unia Warzywno-Ziemniaczana, MRiRW, protest rolników w stolicy

Rolnicy mają dość. Głośny protest w Warszawie

Blisko 300 rolników z całego kraju uczestniczyło w manifestacji zorganizowanej przez Unię Warzywno-Ziemniaczaną, która w środę przeszła ulicami stolicy. Pod hasłem "Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja"...

Chcą m.in. zmiany na stanowisku szefa resortu rolnictwa, badania pochodzenia towarów, a także wypłaty odszkodowań dla rolników w związku ASF oraz walki z tym wirusem.

Jurgiel zwrócił uwagę, że działania zmierzające do ograniczenia skutków afrykańskiego pomoru świń są prowadzone przez niego od ponad dwóch lat. - W zasadzie udało się ograniczyć rozszerzanie się choroby. Ostatnie ogniska są wynikiem działań człowieka - powiedział.

Dodał, że ASF pozostał problemem u dzików. - Polski Związek Łowiecki nie potrafi zredukować ilości dzików tak jak jest to postulowane m.in. przez Ministerstwo Środowiska oraz weterynarię do poziomu 0,1 dzika na km kw. - zaznaczył, dodając, że jego zdaniem "to jest jedyna droga, aby zminimalizować ASF w Polsce oraz jego skutki".

Minister podkreślił, że "polskie służby inspekcyjne cały czas prowadzą kontrole, które ostatnio są wzmożone". Wskazał, że zintensyfikowane zostały działania kontrolne przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S), Inspekcje Sanitarną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Izby Skarbowe oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Inspekcję Handlową).

Krzysztof Jurgie, PiS, dymisja ministra Jurgiela, polityka, rząd PiS, rolnictwo

Premier chce dymisji ministra Jurgiela?

Im więcej niezadowolenia na wsi i rolniczych protestów, tym głośniej mówi się o możliwej zmianie na stanowisku ministra rolnictwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier Mateusz Morawiecki zabiega u prezesa PiS Jarosława...

W ostatnim czasie po wykryciu przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypadku organizmu kwarantannowego (Ralstonia solanacearum) w ziemniakach pochodzących z Egiptu zostało rozpoczęte postępowanie kwarantannowe.

Jak powiedział, z raportów wynika, że obraz nie jest taki, jak go przedstawiają protestujący.

Wyniki większości kontroli są prawidłowe i tylko w niektórych przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły m.in. braku informacji u sprzedawców umożliwiających identyfikację produktów, braku etykiet w języku polskim na opakowaniach warzyw oraz braku informacji dla klienta wskazujących kraj pochodzenia. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zostały nałożone mandaty karne przez PIORiN i GIJHAR-S.

Szef MRiRW wskazał, że przygotowane zostały ponadto propozycje zmian legislacyjnych, które dotyczą ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu, ustawy o ochronie roślin, a także ustawy Prawo przedsiębiorców.

protest rolników, płońsk, mazowsze, zatrudnianie obcokrajowców, biurokracja w urzędach

Rolnicy wyjechali na ulice. Mają dość biurokracji

Rolnicy z powiatu płońskiego (woj. mazowieckie), przede wszystkim plantatorzy truskawek, przyjechali traktorami do miasta na znak protestu przeciwko problemom z zatrudnianiem cudzoziemców do pracy sezonowej w gospodarstwach. Około 50...

Zmiany - jak tłumaczył - usprawnią przeprowadzanie kontroli przez inspektorów oraz wzmocnią nadzór nad produkcją i obrotem na terytorium Polski roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów szczególnie podatnych na porażenie przez organizmy kwarantannowe, także w kontekście postulatów zgłaszanych przez organizacje rolnicze.

Zostaną ponadto wprowadzone sankcje karne odpowiednie do skali wykrytych nieprawidłowości. Wszystko to ma na celu poprawę bezpieczeństwa fitosanitarnego Polski - zabezpieczenie kraju przed rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych, a także poprawę konkurencyjności żywności pochodzenia roślinnego.

Zaproponowane zmiany - w opinii ministra - zapobiegną też wprowadzaniu na obszar kraju towarów niespełniających wymagań fitosanitarnych z państw trzecich oraz innych państw członkowskich, stanowiących konkurencję dla krajowej produkcji.

protesty rolników, wielkopolska, sieradz, białystok, import warzyw, Unia Warzywno Ziemniaczana

Zablokowane drogi, demonstracja przed urzędem. Rolnicy tracą cierpliwość

Rolnicy z południowej Wielkopolski i województwa łódzkiego blokowali w środę ciągnikami drogi krajowe. W Białymstoku gospodarze stawili się przed urzędem wojewódzkim. - Niech premier albo minister rolnictwa przyjadą do nas, to...

Minister wskazał, że przygotowywany jest m.in. projekt rozporządzenia ws. oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki. Planowane jest także zmiana rozporządzenia dot. znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, dzięki której zostanie wprowadzony wymóg przedstawiania informacji o kraju pochodzenia ziemniaków na wszystkich etapach obrotu ziemniakami.

Dodatkowo na mocy odpowiedniego rozporządzenia zostanie także wprowadzona definicja "młodych ziemniaków", ponieważ - jak tłumaczył Jurgiel - obecnie przywożone z zagranicy ziemniaki dojrzałe są opisane w punktach sprzedaży jako "ziemniaki młode". "Używanie takiej nazwy wprowadza w błąd konsumenta" - zaznaczył.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa "problemem jest brak polskiego przetwórstwa" oraz fakt, że "handel wielkopowierzchniowy nie należy do nas". - Podejmujemy działania, aby rolnicy zorganizowali się w ramach spółdzielni rolników, aby powstało przetwórstwo i został zorganizowany handel, tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy. Innej drogi po prostu nie ma - zaznaczył.

Minister rolnictwa powiedział, że dodatkowo powstał projekt ustawy, który zwiększa możliwości sprzedaży detalicznej produktów przetworzonych. Dodał, że został on przedstawiony premierowi do wstępnej akceptacji. Przypomniał, że "produkty przetworzone rolnicy mogą sprzedawać konsumentowi końcowemu korzystając z kilku form organizacji takiej sprzedaży".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj