Rolnicy wolą dzierżawić niż kupować. Wiele nierozstrzygniętych przetargów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2017,14:10 Aktualizacja: 05-07-2017,14:28
A A A

30 kwietnia 2016 roku weszły w życie przepisy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od tego dnia grunty mają być przede wszystkim zagospodarowywane przez dzierżawę.  

- Ustawa spełnia cele założone przez jej autorów, choć niektóre przepisy wymagają pewnych poprawek - mówi w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.

ziemia rolna, obrót ziemią rolną, sprzedaż ziemi rolnej, rolnictwo, dzierżawa ziemi

Dzieciom można swobodnie przekazać ziemię. Jest wyrok Sądu Najwyższego

Na przekazanie dzieciom ziemi rolnej, nabytej po wejściu w życie zeszłorocznych przepisów zaostrzających warunki obrotu gruntami, nie potrzeba sądowej zgody - orzekł Sąd Najwyższy. Ta podjęta przez SN uchwała jest bardzo ważna dla wielu...

- Sprzedaż została powstrzymana. Teraz wprowadzamy pewne rozwiązania, które dawały w perspektywie możliwość uruchomienia sprzedaży, ale wtedy będzie gwarancja, że ziemia trafia do rolników, a nie do pośredników, nie do handlu i cena nie będzie windowana jak wcześniej. Ziemia ma służyć powiększaniu gospodarstw bo jest dobrem nieodtwarzalnym - dodaje polityk.

- Tylko w kwietniu odbyło się 1726 przetargów, najwięcej na terenie Oddziału Terenowego z siedzibą we Wrocławiu. Od początku roku wydzierżawiono ponad 21 tysięcy 200 hektarów. Najwięcej w województwie zachodniopomorskim, następnie w warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i pomorskim - wylicza Witold Strobel, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Od wejścia w życie ustawy, to właśnie dzierżawa pozostaje podstawową formą zagospodarowywania gruntów przez agencję, ale w pewnej skali sprzedaż też się odbywa. W 2015 roku ANR sprzedała 76,7 tys. ha, a w 2016 roku już tylko 18 tys. hektarów.

- Z naszych danych wynika, że przetargi na sprzedaż cieszą się mniejszym zainteresowaniem rolników. Tylko 14 proc. z nich w skali kraju jest rozstrzyganych, co oznacza, że dzierżawa obecnie bardziej rolnikom odpowiada - zauważa Strobel na antenie Jedynki.

Agencja może sprzedawać działki do dwóch hektarów na cele rolnicze oraz do 0,3 ha na cele rolnicze i do 0,5 ha jeśli są to działki o charakterze siedliskowym.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.