Rachmistrze będą mogli zbierać dane również przez telefon

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2020,10:40 Aktualizacja: 06-08-2020,10:45
A A A

Sejmowa komisja finansów przyjęła rządowy projekt zmian w ustawach o spisach: rolnym, planowanym na 2020 r., oraz powszechnym w 2021 r. Proponowane zmiany wynikają z epidemii i przewidują m.in. możliwość zbierania danych telefonicznie.

Komisja poparła równocześnie szereg drobnych poprawek redakcyjnych i legislacyjnych, zgłaszanych przez Biuro Legislacyjne Sejmu.

epidemia koronawirusa, covid-19, branża rolna, wsparcie dla rolników

Ponad miliard złotych trafi do rolników w ciągu kilku tygodni

Na najbliższym posiedzeniu (11-13.08) Senat ma przyjąć projekt ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. Jeśli tak się stanie w ciągu kilku tygodni do gospodarzy trafi 273,4 mln...

Projekt zmienia ustawy o statystyce publicznej, o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. oraz ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Jak tłumaczył prezes GUS Dominik Rozkrut, chodzi o dostosowanie przepisów do warunków epidemii koronawirusa.

W przypadku ustawy o statystyce publicznej chodzi o dostosowanie Prawa telekomunikacyjnego w celu przekazywania przez operatorów telekomunikacyjnych "lepszej jakości" danych adresowych.

- Chodzi o zwiększenie dostępu statystyki publicznej do tych danych, żeby bardziej efektywnie prowadzić badania statystyczne w warunkach epidemii, bez kontaktu, czyli metodą telefoniczną - tłumaczył szef urzedu. Jak podkreślał, taka możliwość istnieje już dziś, ale wymaga doprecyzowania, aby podnieść jakość badań.

Zapewnił jednocześnie, że proponowane przepisy są zgodne z regulacjami europejskimi, które wyłączają systemy statystyczne z wielu ograniczeń RODO. Jak wskazał, administratorem zdobywanych w ten sposób danych osobowych będzie prezes GUS.

Zmiany w ustawach spisowych - jak wskazał Rozkrut - wprowadzają elastyczność, czyli w razie pogorszenia sytuacji epidemicznej rachmistrze spisowi będą mogli zbierać dane również drogą telefoniczną.

Projekt przewiduje również możliwość odpowiednich przesunięć pieniędzy na wynagrodzenia rachmistrzów w związku z ewentualną zmianą formy ich pracy - z bezpośrednich wywiadów na wywiady zdalne.

Powszechny spis rolny ma ruszyć 1 września i potrwać do końca listopada. Z kolei narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2021 r. planowany jest natomiast w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement