Ponad miliard złotych trafi do rolników w ciągu kilku tygodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes (em) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2020,8:00 Aktualizacja: 09-08-2020,8:35
A A A

Na najbliższym posiedzeniu (11-13.08) Senat ma przyjąć projekt ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. Jeśli tak się stanie w ciągu kilku tygodni do gospodarzy trafi 273,4 mln euro.

Na pomoc ze środków unijnych będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

bydło, pomoc dla rolników, koronawirus, covid-19

Będzie rekordowe wsparcie dla rolników w związku z COVID-19

Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała w czwartek, by nie wprowadzać poprawek do ustawy, dzięki której ponad 1 mld zł ma trafić na pomoc dla rolników w związku z koronawirusem. Chodzi o ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów...

- Szczęśliwie nie obserwujemy wpływu koronawirusa na produkcję roślinną, czyli np. zboża, rzepak, buraki, ziemniaki, owoce i warzywa. Jest jednak kilka sektorów rolnictwa, które ucierpiały. Przede wszystkim załamanie cenowe mieli producenci mięsa, były kłopoty ze sprzedażą, prawie wszyscy obniżyli ceny. Było to spowodowane tym, że ważnym rynkiem dla mięsa są kraje, do których eksportujemy. Dlatego doszliśmy do wniosku, że trzeba pomóc tym gospodarstwom, które ucierpiały z powodu koronawirusa - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister agencji Newseria Biznes minister rolnictwa.

Według resortu najbardziej skutkami COVID-19 w branży zostały dotknięte: bydło mięsne, krowy (mleko), trzoda chlewna, owce, kozy, drób rzeźny i nieśny oraz uprawa roślin ozdobnych.

Rolnicy z tych sektorów, którzy ponieśli straty finansowe, będą mogli liczyć na nadzwyczajne wsparcie finansowe. Na ten cel przeznaczonych zostanie 273,4 mln euro z unijnych środków.

WIDEO Mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego


mleko, produkcja mleka, produkty mleczne, masło, sery, OPM, PMP, mleko w proszku, PFHBiPM, skup mleka, użytki zielone

Czy rynek mleka odrobi straty związane z Covid-19?

Skup mleka w Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości wzrośnie, podobnie jak eksport produktów mleczarskich. Tak wynika z krótkoterminowej perspektywy dla rynków rolnych Wspólnoty opublikowanych przez Komisję...

- Kwota ok. 1,2 mld zł z II filara wspólnej polityki rolnej to są środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na które jest mniejsze zainteresowanie rolników, a które były rozplanowane w innych okolicznościach kilka lat temu, kiedy nie było koronawirusa. Część tych pieniędzy - choć oczywiście nie wszystkie, bo najważniejsze programy dalej realizujemy i będą kolejne nabory - przeznaczamy na bezpośrednie wsparcie właśnie dla producentów wołowiny, baraniny, jagnięciny, koźliny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz dla producentów jaj, mleka i roślin ozdobnych, którzy wiosną mieli kłopoty ze sprzedażą - wymienia polityk.

Jak podkreśla Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, przedsiębiorstwa przemysłu mięsnego zostały objęte pomocą w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 i mogły aplikować o wsparcie, jeżeli tylko odnotowały spadek obrotów.

Nie wszyscy rolnicy, którzy ponieśli straty finansowe, byli jednak w stanie udokumentować wymagane spadki z miesiąca na miesiąc ze względu na specyfikę produkcji i sprzedaży.

Covid-19, ministerstwo rolnictwa, pomoc finansowa dla rolników, PFHBiPM, mleko, produkcja mleka, cena mleka, pandemia

Producenci mleka poszkodowani nie tylko przez Covid-19

Producenci mleka żądają od ministra rolnictwa zwiększenia dotacji w związku z Covid-19. Ich zdaniem są one rażąco niskie. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przy wsparciu poszczególnych związków...

- Teraz do tych rolników, którzy doświadczyli skutków COVID-19, zostanie skierowany ponad miliard złotych. Spadek cen wołowiny spowodowany zamknięciem rynku HoReCa oraz zatrzymanie fabryk skór we Włoszech, które spowodowało, że stały się bezwartościowe, przełożyło się na niskie ceny skupu żywca. W efekcie rolnicy, którzy musieli sprzedawać w pierwszej połowie roku, ponieśli straty. Ta pomoc jest adresowana m.in. do nich - zapewnia Wierzbicki.

Resort rolnictwa już w lipcu przedłożył Radzie Ministrów projekt uchwały dotyczącej zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Najważniejsza poprawka to wprowadzenie do doumentu nowego działania: "Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników i MŚP szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19".

Rząd zaakceptował program wsparcia dla rolników, na ostatnim posiedzeniu w lipcu zmiany przyjął też Sejm. Teraz nowelizacja czeka na Senat, który ma zająć się nią 11 sierpnia.

koronawirus, drób, COVID-19, zakażenia w zakładzie drobiarskim

Potężne ognisko koronawirusa w jednym z zakładów drobiarskich

164 osoby zostały zakażone koronawirusem w jednym z zakładów drobiarskich w powiecie ostrzeszowskim - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube. Zgodnie z poniedziałkowym raportem Ministerstwa...

Wsparcie dla rolników będzie wypłacane tylko raz. Ma częściowo zrekompensować im utracone dochody, pomóc zachować płynność finansową i ciągłość produkcji.

Pieniądze będą wypłacane w formie ryczałtu, uzależnionego od rodzaju i wielkości prowadzonej produkcji rolnej. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra rolnictwa pomoc nie będzie mogła jednak przekroczyć 7 tys. euro.

Przykładowe stawki, na jakie mogą liczyć producenci roślin ozdobnych, to - w zależności od powierzchni upraw - od 1,4 do nawet 30 tys. zł.

Z kolei posiadacze bydła mogą otrzymać od 5,1 tys. zł (jeżeli rolnik posiadał co najmniej trzy i nie więcej niż 20 sztuk zwierząt) do 20,2 tys. zł (jeżeli posiadał więcej niż 50 sztuk zwierząt).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej