PSL składa projekt ustawy. Fundusz ma zabezpieczyć dochody rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2021,13:00 Aktualizacja: 13-07-2021,13:03
A A A

PSL złożyło w Sejmie po raz kolejny projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - poinformował poseł Marek Sawicki.

Były minister rolnictwa na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że fundusz odpowiada na zapowiedzi programowe Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS dotyczące ubezpieczeń od utraty dochodu przez rolników.

pieniądze, kredyt, dług, banknoty

Rolnicy z coraz większymi długami

Rekordową liczbę zadłużonych rolników zanotował na początku roku Krajowy Rejestr Długów. Na koniec maja jednak nastąpił lekki spadek, tj. o niespełna 1 proc. Z kolei średni dług wyniósł ostatnio ponad 66 tys. złotych, co w...

- W niedzielę pan prezes Kaczyński zapowiedział, że zajmie się w końcu ubezpieczeniami w rolnictwie i stabilizacją dochodów. Więc panie prezesie, klub Koalicji Polskiej - Polskiego Stronnictwa Ludowego składa w Sejmie projekt, który wychodzi naprzeciw pańskim oczekiwaniom, ale przede wszystkim wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników - powiedział Sawicki.

W niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Mławy Kaczyński zapowiedział, że będzie osobny "Polski Ład" dla rolników i wsi. - To jest w opracowaniu, to trudne zagadnienie i bardzo drogie, ale uznaliśmy, że Polskę na nie stać – podkreślił.

Jak dodał, w ramach programu będzie wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego w skali kraju, a także dla jego ekspansji zagranicznej, będą powstawać manufaktury, w których rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty. - Będzie ubezpieczenie upraw i hodowli rolnej od klęsk żywiołowych, ale także od gwałtownych skoków cen - dodał prezes PiS.

Celem ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym stabilizację dochodów z prowadzonej działalności rolniczej w przypadku znacznego ich obniżenia lub w przypadku braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny.

Projekt zakłada, że fundusz utworzony byłby z wpłat od producentów rolnych w wysokości 0,1 proc. od wartości sprzedaży produktów rolnych. Środkami zarządzałby dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rolnicy otrzymywaliby wsparcie w przypadku, gdy ich dochody spadną o 30 proc. w stosunku do ostatnich 3 lat. Rekompensata nie ma przewyższać 70 proc. strat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu