Polski rolnik potrafi. Prestiżowa nagroda dla gospodarza z Mazowsza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2019,13:55 Aktualizacja: 23-04-2019,14:26
A A A

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki wręczył, w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, list gratulacyjny Krzysztofowi Kowalskiemu, rolnikowi ze wsi Winniki w województwie mazowieckim, który został zwycięzcą konkursu Rural Inspiration Awards w kategorii środowiska i działania na rzecz klimatu.

Konkurs zorganizowała Europejska Sieć na Rzecz Obszarów Wiejskich (ANRD).

rolnictwo, Krzysztof Kowalski, WWF, konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na rolnika roku

Krzysztof Kowalski został zwycięzcą międzynarodowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego - poinformowali ekolodzy z WWF. Został on wyróżniony za wdrożenie w swoim gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych środowisku...
Nagrodzony projekt to "Rozwój gospodarstwa przy wykorzystaniu środków z Programu rolno–środowiskowo-klimatycznego". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas konferencji NetworX - Inspiring Rural Europe, która odbyła się 11-12 kwietnia 2019 r. w Brukseli.

Nagrodę polskiemu laureatowi wręczał unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. Projekt do konkursu zgłosiła Jednostka Centralna KSOW Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.

Celem konkursu Rural Inspiration Awards było wyróżnienie inicjatyw, finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w pięciu kategoriach, które pokazują, jak obszary wiejskie w Europie stają się bardziej konkurencyjne, jak zmieniają się w sposób zrównoważony i jak wyrównują różnice w rozwoju.

Projekt dotyczy holistycznego podejścia do zrównoważonego rolnictwa oraz wdrożenia w gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych ochronie środowiska i ochronie wód (bilansowanie składników nawozowych, wapnowanie i nawożenie nawozami naturalnymi i mineralnymi oraz stosowanie dobrych praktyk rolnych).

Konkurs Naukowy E(x)plory 2018, Piotr Lazarek, Sylwia Razuwajew, Gdynia E(x)plory Week

E(x)plory 2018. Zwyciężył twórca pojazdu do analizy gleby na polach

Piotr Lazarek z Gliwic, który stworzył prototypowy pojazd do analizy gleby na polach uprawnych, zwyciężył w Konkursie Naukowym E(x)plory 2018. Drugą nagrodę otrzymała Agata Momot, która zbadała wpływ drewnojadów na...

Wśród nich należy wymienić: utrzymanie wielu oczek wodnych, stref buforowych, uprawę poplonów ścierniskowych i roślin bobowatych oraz coroczne badanie paszy i wody na pozostałość azotanów i fosforanów. Dodatkowo posadzono ponad 1000 drzew (buki i graby) wzdłuż rzeki na granicy pól tworząc alejki drzew pomiędzy polami dzięki temu ograniczono spływ substancji biogennych do wód oraz stworzono przestrzeń dla dzikich zwierząt.

W proekologicznej uprawie roślin stosuje się stały monitoring dotyczący progów szkodliwości, a jeśli ten próg zostanie przekroczony to tylko wtedy stosuje się środki ochrony roślin.

Co 5 lat wykonywana jest analiza glebowa pól w stacji chemiczno-rolniczej w Wesołej. Takie analizy dają jasny obraz i jednoznacznie wskazują, że w gospodarstwie prowadzona jest bardzo racjonalna i proekologiczna gospodarka nawozami sztucznymi, jak i naturalnymi oraz że prowadzony program rolno-środowiskowy zdaje egzamin a produkty są bardzo dobrej jakości.

I Pomorska Gala Mleczna, PFHBiPM, producenci mleka, krowy mleczne

Hodowcy bydła z Pomorza odebrali nagrody podczas uroczystej gali

Hodowcy bydła i producenci mleka z województwa pomorskiego zostali nagrodzeni podczas I Pomorskiej Gali Mlecznej. Gala odbyła się 10 kwietnia w Gdańsku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Nagrody odebrali hodowcy,...

W gospodarstwie jest również pasieka licząca 30 rodzin pszczelich oraz tłoczne są także oleje. Produkcja zwierzęca - stado świń Złotnicka Biała - prowadzona jest w cyklu zamkniętym przy spełnieniu wszystkich warunki dobrostanu zwierząt. Obornik i gnojowica na polu stosowana jest tylko w terminach i dawkach podanych w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej.

Gospodarstwo angażuje się we współpracę z innymi rolnikami. Jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oraz Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze w ramach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Gospodarstwo przyjmuje grupy doradców rolnych w ramach szkoleń. Współpracuje z Mazowieckim ODR w Warszawie oddział Poświętne, CDR w Brwinowie, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Beneficjent otrzymuje wsparcie z PROW z działania M10 rolnictwo ekologiczne pakiet 1 - zrównoważone rolnictwo oraz pakiet 7 - zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie - świnie rasy złotnicka biała.

Więcej na temat polskiego zwycięzcy można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu