Polska bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Choć trochę narzekają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2015,8:35 Aktualizacja: 15-04-2015,8:57
A A A
Jesteśmy najatrakcyjniejszym krajem dla inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej, choć nadal narzekają na zbyt skomplikowane podatki i nieefektywną administrację publiczną. Tak wynika z 10. ankiety Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. 
 
Badanie potwierdza, że deklasujemy wszystkie państwa regionu, jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycyjną. Z ankiety, którą PNIPH przeprowadziła z dziewięcioma bilaternymi izbami w Polsce (belgijską, brytyjską, francuską, hiszpańską, irlandzką, kanadyjską, portugalską, szwajcarską i włoską) wynika, że za nami są: Czechy, Estonia, Słowacja, Słowenia, Łotwa, Litwa, Chorwacja, Rumunia, Węgry, Serbia, Macedonia i Bułgaria.
 
Ocenę przeprowadzono w oparciu o 21 czynników determinujących napływ kapitału zagranicznego. Polska dostała 4 pkt., na 6 możliwych.
 
94 proc. z 116 międzynarodowych firm, które uczestniczyły w badaniu, przewiduje, że kondycja polskiej gospodarki w najbliższym roku nie pogorszy się lub poprawi. 88 proc. zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki inwestycyjne w Polsce. Wzrost liczby pracowników w najbliższym roku przewiduje 43 proc. badanych firm, a 24 proc. planuje zwiększyć eksport.
 
- 96 proc. ankietowanych firm potwierdza, że ponownie wybrałyby Polskę na kraj lokalizacji inwestycji, gdyby podejmowały aktualnie taką decyzję. Ten poziom satysfakcji z inwestycji w Polsce utrzymuje się w badaniu konsekwentnie od 2011 roku - mówi Michael Kern, dyrektor generalny PNIPH.
 
Nadal największym atutem Polski pozostaje członkostwo w UE. Zdecydowana większość respondentów wysoko oceniła też polskich pracowników, ich kwalifikacje, produktywność i zmotywowanie.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu